Rastet e infektimeve me HIV/AIDS në Kosovë shënojn rritje

Dita Botërore e Luftës Kundër AIDS-it, e cila shënohet çdo 1 dhjetor, e gjen Kosovën sivjet me tetë raste të…

Kurrë mos hani kastraveca dhe domate në të njëjtën sallatë

Ekspertët paralajmërojnë se kombinimi i përbërësve që kanë një tretje të shpejtë dhe të ngadaltë nuk është një ide e…

Tetë ushqimet që duhet t’i eliminojmë nga dieta

Në vend që të torturoni veten me dieta strikte, nutricionistët modernë rekomandojnë të ngrënit ushqim të shëndetshëm dhe stërvitje fizike.…

Mungesa e hekurit te fëmijët, cilat janë simptomat

Hekuri është thelbësor për rritjen dhe zhvillimin e fëmijës suaj, por disa fëmijë nuk kanë mjaftueshëm. Mungesa e hekurit e…

A bën të flemë më shumë?

Gjumi i tepërt mund të ketë efekte të dëmshme. Mungesa e gjumit jo vetëm që mund të shkaktojë një rënie…

Stina më e mirë për të humbur peshë

Fillimi i vjeshtës është periudha ideale për të përmbushur qëllimet e vëna në të mirë të shëndetit, punës, bukurisë e…

Pija e preferuar që ju bën obezë

Një gotë e kësaj pijeje, që shumica e njerëzve mendojnë se është e shëndetshme, përmban 36 gramë sheqer, që është…

Urthi përkeqësohet e kalimin e moshës, ja ushqimet që ndihmojnë

Njerëzit po vuajnë gjithnjë e më shumë nga aciditeti i lartë në stomak ose urthi. Urthi është një çrregullim tretës…

Të jesh produktiv në punë, ka dhe rreziqe

Shkencëtarët kanë konfirmuar atë që personat me performancë të lartë në punë e dinë prej vitesh: Nuk është e lehtë…

Këto janë dy ushqime zgjasin jetën

Do të jetosh më gjatë? Ha më pak mish të kuq. Konsumi i këtij lloj mishi rrit rrezikun për të…