Ekspertët shëndetësorë flasin për Enigmën, cilat janë ngjashmëritë e COVID-19 me linë e majmunëve?

Lija e majmunëve është virusi që ka vënë në alarm botën, pasi rastet me sëmundjen afrikane po rriten dita ditës…

Këndvështrimi psikologjik mbi aktivitetet muzikore në Hip-Hop

Ngjarja e trishtë që ka ndodhur ditën e shtunë në Ferizaj ku ka mbetur i varë Gazmend Hyseni ka ngjallur…

Ujdia e Vuçiq-it dhe Putnit për gazin – “Sjellja e Bashkimit Evropian karshi Serbisë është anemike”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një konferencë për media sot ka njoftuar se ai zhvilloi një bisedë telefonike me…

A ka ardhur në Kosovë “Lija e Majmunëve”? Cila janë simptomat, flet infektologu Ramadani për Gazetën “Enigma”

Autoritetet shëndetësore në Evropë janë vënë në gatishmëri të lartë për rastet e konfirmuara dhe të dyshuara të lisë së…

Ja kur pritet të dalin 100 eurot shtesë për punëtorët e sektorit privat

Ka kaluar më shumë se një muaj prej kur Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për ndarjen e 100 euro…

Shqetësuese, mbi 30 sulme ndaj policëve vetëm në tre mujorin e parë të këtij viti

Policia e Kosovës nga fillimi i këtij viti janë sulmuar në forma të ndryshme, rastet më specifike janë në veri…

Qytetarët e Kosovës kërkojnë nga Qeveria që ta ndalë importin nga Serbia

Kosova edhe gjatë vitit 2022 më së shumti ka importuar mallra nga Serbia, sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës. Vetëm…

Ekspertët shëndetësorë tregojnë për Gazetën Enigma se cilat janë simptomat e virusit të ri “Norovirus”

“Norovirusi” është lloji i virusit që ka ardhur në Kosovë e i cili shkakton të përziera dhe të vjella, shkruan…

Berjani tregon për Gazetën Enigma se a do të bie çmimi i naftës në Kosovë

Ka disa ditë që në disa shtete ka pasur rënie të çmimit të naftës, por një gjë e tillë nuk…

Mos interesimi për vaksinim rritë mundësinë për një valë të re të COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se gjatë 24 orëve…