Më shumë

Pse Kosova vazhdon të dështoj në testin e PISA-s?

Sot janë publikuar rezultatet e testit të PISA-s për vitin 2022 ku Kosova ka zënë vendin e 76 nga 80

A kanë të drejtë ligjore kompanitë publike e private të mos i pranojnë monedhat 2 euroshe, Gazeta “Enigma” sjell detaje

Monedha 2 euro tani e një kohë është shndërruar në një problem të madh për qytetarët e Kosovës, shkruan Gazeta

Çka po ndodh me monedhat false prej 2 eurove në Kosovë, Policia jep detaje për “Enigmën”

Monedha false prej 2 eurove në vitin 2023 në Kosovë ka qarkulluar në masë të madhe, ku shumë qytetarë e

28 nëntori – pavarësia e shqiptarëve që s’e humb shkëlqimin

Dita e 28 e muajit nëntor është e veçantë për çdo shqiptarë, pavarësisht vendndodhjen. Në vendet e Evropës, Shqipëri, Kosovë

Historia e dy ngjyrave kombëtare dhe shqiponjës dy krenare 

Flamuri Kombëtar është shenjë e përhershme e pavarësisë dhe lavdisë së kombit shqiptar, shkruan Gazeta Enigma. Me një histori të

28 Nëntori ende s’është në kalendarin e festave zyrtare, ku mbeti bashkimi kombëtar i premtuar nga Kurti?

28 Nëntori, Dita e Pavarësisë së Shqipërisë tani e sa vite mungon në kalendarin e festave zyrtare në Kosovë, shkruan

28 nëntor i ftohtë për dyshen Rama-Kurti – Ku mbetën marrëveshjet mes Kosovës dhe Shqipërisë?

Në ditën kur shqiptarët anë e mbanë botës festojnë Ditën e Flamurit, marrëdhëniet Kosovë – Shqipëri nuk janë në pikën

Zjarri në IML, a është skenari i dytë për tentim-zhdukjen e provave mbi rastin e Astrit Deharit?

Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së martës në objektin e Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. Institut

“Nuk është rastësi” – Si po zbulohen lokacionet me mbetje mortore, Gazeta Enigma iu sjell detaje ekskluzive

Më 9 dhe 10 nëntor të këtij viti, u zbuluan lokacione të mbetjeve mortore në Prekaz të Poshtëm e në

Vazhdon të varfërohet shporta e qytetarëve, Qeveria ende pa asnjë masë për zbutjen e çmimeve

Ndonëse Indeksi i tërësishëm i harmonizuar i çmimeve të konsumit (IHÇK), është më i lartë në një mesatare prej 3,3%

Sponsored