25 vjetori i rënies së Sali Çekajt, Osmani: Ra heroikisht në Betejën e lavdishme të UÇK-së, në Koshare

25 vjetori i rënies së Sali Çekajt, Osmani: Ra heroikisht në Betejën e lavdishme të UÇK-së, në Koshare

Janë bërë 25 vjet nga rënia e heroit Sali Çekaj.

Në përvjetorin e rënies së tij, ai është kujtuar nga presidentja e Kosovës Vjosa Osmani.

Osmani tha se Çekaj përveçse ishte lider ushtarak, ishte edhe politikan vizionar e jurist i shkëlqyer, i cili për realizimin e idealit të tij ishte i vendosur deri në fund, ndaj ra heroikisht në Betejën e lavdishme të UÇK-së, në Koshare.

“Shembja e kufirit në mes shqiptarëve ishte përmbushja e idealit, të cilin konkretisht e kishte filluar që nga viti 1991 kur kishte realizuar përgatitjet stërvitore ushtarake në Shqipëri së bashku me komandantin e UÇK-së, Adem Jashari dhe bashkëluftëtarin Zahir Pajaziti”, tha Osmani.

Ajo tha se veprimtaria e bujshme politike e ushtarake, cilësitë e tij të jashtëzakonshme prej organizatori e lideri të vërtetë, si dhe rënia e tij heroike në Betejën e lavdishme të Koshares, e bëjnë atë ndër figurat e shquara të historisë së re të Kosovës.

“Qoftë i përhershëm kujtimi për heroin Sali Çekaj!”, theksoi e para e shtetit.

Related Articles