71-vjeçarja që konkurroi për Miss Texas: Frymëzova gratë për të qenë aktive

71-vjeçarja që konkurroi për Miss Texas: Frymëzova gratë për të qenë aktive

Marissa Teijo, 71-vjeçe, bëri histori fundjavën e kaluar kur veshi taka dhe kaloi nëpër skenën e konkursit të Miss Texas USA, duke marrë duartrokitje të forta.

“Ekipi im më tha se mora një ovacion në këmbë”, tha Teijo. “Gjithçka që di është se ata po brohoritnin”.

Banorja e El Pasos është garuesja më e vjetër që ka konkurruar ndonjëherë në konkurs.

Mosha e Teijo nuk është e vetmja arsye pse pjesëmarrja e saj theu barrierat në botën e bukurisë. Ajo është gjithashtu e martuar, nënë dhe e divorcuar më parë – të gjitha skualifikimet e mëparshme deri vitin e kaluar, kur rregullat e Miss Texas USA ndryshuan.

E lindur në vitin 1952, Teijo u rrit në një fermë pambuku dhe misri në Lazbuddie, një qytet i vogël në Teksasin Veriperëndimor.

Si e rritur, Teijo tha se vraponte, ushtronte në palestër dhe madje filloi të garonte në garat e bodybuilding kur ishte 40 vjeçe.

“Unë kam 12 trofe”, tha Teijo.

Për më shumë se katër dekada, gjyshja e tre fëmijëve dha mësim në klasën e dytë dhe ishte mësuese zëvendësuese. Pasi doli në pension gjatë pandemisë, ajo u rekrutua për t’u bashkuar me një agjenci modelimi. Teijo tha se asaj i kërkuan të konkurronte në një konkurs lokal, por ajo fillimisht refuzoi.

“Nuk e mendoja se ishte diçka që do të mund ta bëja”, tha Teijo.

Por ajo ndryshoi mendje kur agjenti i saj i tha se sa mund të frymëzonte të tjerët me stilin e saj të shëndetshëm të jetesës. Ajo tashmë po e bënte atë në komunitetin e saj.

71-vjeçarja tha se ishte e befasuar nga sa të hapura ishin edhe të gjithë konkurrentet e tjera.

“Të gjitha vajzat ishin kaq të mira dhe të ëmbla me mua, dhe ato erdhën për të më komplimentuar, duke më thënë se isha e bukur. Ishte vërtet, shumë bukur”.

Megjithatë, Aarieanna Ware, e cila më parë ishte Miss Dallas, mori titullin Miss Texas USA. Ajo do të konkurrojë në Miss USA më 4 gusht.

Pas përfundimit të konkursit, gra të të gjitha moshave e prisnin në hollin e hotelit Hilton Houston Post Oak, duke e mbushur me lëvdata dhe admirim. Ajo tha se komentet pozitive kanë vërshuar gjithashtu faqet e saj në Instagram dhe Facebook.

Ajo tha se e dinte se nuk do të fitonte, por ky nuk ishte qëllimi i saj. Ishte për të frymëzuar gratë për të qenë aktive, veçanërisht përmes peshëngritjes dhe ushqimit të shëndetshëm. /Gazeta Enigma

Related Articles