Artisti francez, Ben, vret veten disa orë pasi i vdiq gruaja

Artisti francez, Ben, vret veten disa orë pasi i vdiq gruaja

Artisti francez Ben, i njohur më së shumti për parullat e tij ironike, ka vdekur në moshën 88-vjeçare, duke vrarë veten vetëm disa orë pas vdekjes së gruas së tij 60-vjeçare, njoftoi familja e tij të mërkurën.

Gruaja e tij, Annie, pësoi një infrakt të hënën në mbrëmje dhe vdiq të mërkurën, thanë në një deklaratë dy fëmijët e çiftit, Eva dhe Francois.

“Pa dëshirën dhe pa gatishmërinë për të jetuar pa të, Ben vrau veten disa orë më vonë në shtëpinë e tyre në qytetin mesdhetar francez të Nices”, thanë ata.

Ben Vautier, i lindur në Napoli në vitin 1935, i cili njihej profesionalisht vetëm si Ben, u zhvendos në Nice në moshën 14-vjeçare dhe kaloi pjesën tjetër të jetës së tij atje.

Ai u shoqërua me lëvizjen Fluxus të viteve 1960 që kërkonte të prishte atë që konsiderohej si art, me një stil të ironisë provokuese të bazuar në rrugë që rezultoi shumë me ndikim, shkruan The Guardian, përcjellë Gazeta Enigma.

“Gjithçka është art”, do të thoshte ai dhe në vend të veprave tradicionale të artit, ai bëri “gjeste”: qëndronte në dritaren e një galerie dhe bërtiste derisa i humbi zëri, organizonte shfaqje që nuk kishin ndodhur kurrë, ose recitale në piano ku pianisti do të ik.

“Arti im do të jetë një art i përvetësimit. Kërkoj të firmos gjithçka që nuk është firmosur. Besoj se arti është në qëllim dhe mjafton të firmosësh”, ka thënë dikur ai si gjithmonë me buzëqeshje.

Duke injoruar “kornizën e mbrojtur të muzeve” dhe duke refuzuar ta shohë artin si fryt të trajnimit dhe talentit, Beni irritoi disa në profesionin e tij, të cilët e konsideronin atë një oportunist dhe diletant.

Por ai këmbënguli se kishte gjithmonë një mesazh serioz pas batutave. “Unë nuk jam një makinë parash, por një makinë komunikimi”, thoshte ai.

Ai u bë më i njohur për sloganet e tij humoristike, zakonisht të pikturuara me të bardhë në një sfond të zi, me një dorëshkrim fëmijëror: “Ç’dobi ka arti?”, “A është e reja gjithmonë e re?”, “Çfarë po bën këtu?”

“Në kutitë e lapsave të fëmijëve tanë, në kaq shumë objekte të përditshme dhe madje edhe në imagjinatën tonë, Beni kishte lënë gjurmën e tij, të krijuar nga liria dhe poezia, nga lehtësia e dukshme dhe thellësia dërrmuese”, tha presidenti francez, Emmanuel Macron, në një deklaratë. /Gazeta Enigma

Related Articles