Ismail Kadare sot do të dekorohet me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja Osmani sot do ta presë në takim shkrimtarin Ismail Kadare, të cilin do ta dekorojë më urdhrin “Hasan Prishtina”.…

Së shpejti nga studentët e akademisë së aktrimit në Zvicër vjen Filmi “Vëllazëri e interes”

Një dramë televizive nga autori korqar Kristo Floqi pritet që të shfaqet në Zurich të Zvicrës. “Vëllazëri e interes” është…

Bajrami: Serbia kishte qëllim shfarosjen biologjike të kombit shqiptar

Është përuruar libri më i ri Arsim Bajramit, i titulluar “Gjenocidi i Serbisë në Kosovë”. Ky libër fakton anën juridike…

Ulqini nga 12 maji hap sezonin turistik me shumë ngjarje kulturore

Qyteti i Ulqinit tradicionalisht si çdo vit e hap sezonin turistik më 1 maj. Kjo datë për vite me radhë…

Nga jeta seksuale deri tek karriera e tyre, njihuni me sfidat që duhet të kalojnë binjaket e bashkuara

Dy binjake të bashkuara në një trup, kanë treguar se përballen me shumë sfida në jetën e tyre. Kur lindën,…

Vdes në moshën 71-vjeçare skulptori Aziz Islamaj

Sot, më 26 prill, në moshën 71-vjeçare, ka vdekur profesori i artit figurativ, skulptori i mirënjohur, Aziz Islamaj. Lajmin për…

Studentët e muzikës në “Haxhi Zeka” renditen të tretët në garat për kitarë në Bullgari

Studentët e Fakultetit të Arteve, drejtimi i muzikës, të Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, janë renditur të tretët në garat…

Libër i rëndësishëm për organizimin dhe funksionimin e qeverisjes lokale

Shkruan Prof. dr. Sadik Haxhiu Puna hulumtuese e bërë nga autori i këtij libri që nga periudha e pasluftës e…

78 vjet nga Masakra e Tivarit

Sot, përkujtojmë Masakrën e Tivarit 1-2 prill 1945. Me qëllim shpërbërjen e qëndresës shqiptare në Kosovë, gjatë muajve mars-prill 1945,…

Përvjetori i lindjes së aktorit Aleksandër Moisiu

Më 2 prill të vitit 1879, në Trieste të Italisë është lindur aktori me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu. Në skenën…