Kosovarët morën 137 milionë euro kredi vetëm gjatë muajit janar

Vetëm në muajin janar, sipas Bankës Qendrore të Kosovës u morën 137. 9 milionë euro kredi në bankat komerciale. Për…

Konjufca: Pas 24 shtatorit, gjëja më absurde është që Kosovës t’i vazhdohen masat

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se pas 24 shtatorit, kur edhe ndodhi sulmi në Banjskë, gjëja më absurde…

Çka ndikoi që serbët të ndihen më të sigurt në Kosovë?

Të paktën krahasuar me prillin e vitit 2023, raporti i fundit i UNDP-së tregon se gjatë nëntorit në një anketë…

Fotografia e përbashkët nga Samiti Ballkani Perëndimor – BE, pa Kurtin

Sot në Tiranë është duke u mbajtur Samiti i Ballkanit Perëndimor me BE mbi Planin e Ri të Rritjes. Par…

Qe tetë muaj Kosova nën masa ndëshkuese të BE-së, s’ka lëvizje për heqjen e tyre

Me gjithë gatishmërinë e  Kosovës për shtensionim të gjendjes në veri të vendit, përfshirë edhe hapat për zgjedhje të reja…

Specialja refuzon kërkesën e Selimit lidhur me vizitat dhe komunikimin e tij në paraburgim

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, është marrë vendim lidhur me kërkesën e të akuzuarit Rexhep Selimi…

Prokurori i Shtetit kërkon caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarës që shkaktoi aksidentin me fatalitet te MAShT-i

Të hënën e 26 shkurtit ka ndodhur një aksident me fatalitet në afërsi të Ministrisë së Arsimit në Prishtinë, raporton…

Programi shtetëror për shënimin e 26-vjetorit të Epopesë së UÇK-së, kjo është agjenda

Qeveria e Kosovës ka njoftuar për programin shtetëror për shënimin e 26-vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më…

BQK del me detaje pas takimit në Bruksel për dinarin

Banka Qendrore e Kosovës është deklaruar pas takimit në Bruksel, raporton Gazeta “Enigma”. BQK ka dhënë detaje pas takimit që…

Çështja e dinarit, përfundojnë takimet e Lajçakut me delegacionet nga Kosova dhe Serbia

Në Bruksel kanë përfunduar takimet e ndara mes emisarit të Bashkimit Evropian, Mirosllav Lajçak, dhe delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë,…