Daja flet pas fitores ndaj Suharekës

Daja flet pas fitores ndaj Suharekës

Ilir Daja, trajneri i ekipit të Ballkanit, e cilësoi ditën e mërkurë si një ditë festash për komunitetin futbolldashës të Suharekës pasi ekipi i tij arriti të mposht Suharekën në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Kosovës. Një gol i vetëm i mjaftoi Ballkanit për të siguruar një avantazh minimal në përpjekjet e tyre për të arritur në finalen e trofeut të kërkuar.Daja ishte i kënaqur me atmosferën festive që ndeshja krijoi, veçanërisht duke pasur parasysh që ky përballje ishte derbi i parë i zhvilluar ndërmjet dy ekipeve në këto nivele të garave. Ai shfaqi gëzimin e tij për qytetin e Suharekës dhe për këtë ngjarje që solli emocione të veçanta për tifozët dhe komunitetin e gjerë.

Megjithatë, në konferencën për shtyp pas ndeshjes, trajneri u shpreh se ekipi duhej të ishte më efikas.

“Sa i përket lojës, duhej shfrytëzuar rastet sepse janë disa lojë që shkojmë deri në fund dhe nuk i finalizojmë mundësitë”, deklaroi Daja pas ndeshjes për “Art Sport”.

Daja gjithashtu nënvizoi se ndeshjet me eliminim në natyrën e tyre shpesh vendosen nga episode të ndryshme dhe momente të caktuara që mund të sjellin rezultatin e kërkuar. Ai pranoi që një mungesë e golave mund të shtojë presionin mbi lojtarët dhe kjo mund të pengojë shfaqjen e plotë të aftësive të tyre.

Trajneri i Ballkanit reflektoi mbi ankthin dhe stresin që rritet kur një ekip nuk shënon, duke u bërë pjesë e ritmit të lojës dhe duke ndikuar mbi performancën e lojtarëve në fushë. Ai identifikoi nevojën për ekuilibër dhe për t’i kaluar këto momente të vështira për të arritur objektivat e ekipit.

Në fund të ditës, ndeshja solli një fitore të ngushtë për Ballkanin dhe tani i lë ata në një pozicion të favorshëm për ndeshjen e kthimit. Me golin e siguruar dhe një performancë të palëkundur në mbrojtje, Ballkani vazhdon rrugëtimin e tij me shpresën e madhe për të ngritur kupën dhe për të festuar suksesin me tifozët e vet në Suharekë.

Related Articles