Gabim fatal i portierit në minutën e 95-të ia mohon skuadrës së tij fitoren

Gamba Osaka ishte shumë afër që të merrte në shtëpi një fitore prestigjioze kundër ekipit fitues të dy kampionateve të fundit japoneze, Kawasaki Frontal.

Me rezultatin 2-1, ora filloi kthesën e fundit të akrepave për të luajtur minutën e pestë shtese të gjyqtarit dhe aty u zhvillua drama e Kei Ishikawa, portierit 29- vjeçar të Gamba Osaka.

Portieri e kishte topin në duar, bashkëlojtarët dhe kundërshtarët tashmë ishin larguar drejt gjysmës së fushës në pritje të rivënies.

Të gjithë përveç një: Yu Kobayashi, sulmuesi i Kawasaki që u fut ne pjesën e dytë, i cili u fsheh disa metra pas tij, duke shpresuar se Ishikaëa nuk e kishte vënë re dhe e vendosi topin në fushë për një moment para se ta gjuante.

Ai i vije pas shpine duke i rrëmbyer topin për ta shërbyer bashkëlojtarin i cili lehtësisht shënoi dhe e barazoi rezultatin në 2:2 për ta zhgënjuyer kështu një stadium të mbushur pothuaj plot.