Kampioni merr fitore të madhe në udhëtim te Chelsea, Gabriel Jesus vendimtar me golin e tij

Manchester City ka shënuar fitore në derbin e xhiros së gjashtë në Ligën Premier, pasi ka mposhtur Chelsean 0-1.

Ndeshja nisi me ritëm jashtëzakonisht të lartë, ku dy skuadrat organizonin sulme të shpejta dhe kjo kënaqte tifozët e pranishëm në shkallët e stadiumit.

Londinezët rrezikuan të parët me Timo Werner, por gjermani nuk arriti ta dërgonte topin në rrjet pas një kundërsulmi të shpejtë.

Kampioni në fuqi i Anglisë krijoi dy mundësi të mira shënimi në pjesën e parë, me Rodrin e Gabriel Jesus, por që asnjëri nuk arriti të shënonte.

Kësisoj 45 minutat e para përfunduan ashtu siç filluan me rezultat të bardhë 0-0.

Njësoj si pjesa e parë, edhe në të dytën kishte ritëm të lartë në fushë dhe aksione të bukura.

Jack Grealish rrezikoi i pari, por që goditja e tij shkoi pranë portës së Eduardo Mendyt.

Në minutën e 53-të ndeshja u zhbllokua, ku Gabriel Jesus shënoi gol pas asistimit të Joao Cancelos për 0-1.

Për brazilianin ky ishte goli i parë që i shënon Chelseat në 11 ndeshje.

Chelsea tentoi të rikthehet në lojë, duke arritur golin në minutën e 63-të me Romelu Lukakun, por që u anulua për shkak të pozitës jashtë loje.