Mascherano shpërthen pas ngjarjes në ndeshjen Argjentina – Maroku

Trajneri i Argjentinës në Lojërat Olimpike, Javier Mascherano, nuk mundi ta fshehë zemërimin e tij pasi pa ekipin e tij të humbasë ndeshjen e parë shumë-kontroversale në Lojërat Olimpike kundër Marokut të mërkurën.

Humbja 2-1 e La Albiceleste nga afrikano-veriorët u konfirmua vetëm pasi të dy grupet e lojtarëve u kthyen në fushë pas një vonese prej më shumë se një ore për shkak të pushtimit të fushës nga tifozët marokenë pas barazimit të Argjentinës në minutën e 106-të të ndeshjes.

Argjentina kishte luftuar nga disavantazhi 2-0 për të dukur se kishte marrë një pikë në ndeshje. Ndeshja ishte e listuar si e vonuar me rezultatin 2-2, me të dyja Argjentinën dhe Marokun që e listuan ndeshjen si të përfunduar në rrjetet sociale.

Në skena të jashtëzakonshme, lojtarët u thirrën përsëri për të përfunduar minutat e fundit të ndeshjes.

Një rishikim i VAR-it për golin e Argjentinës zbuloi se Medina ishte në pozicion jashtë loje, me golin e barazimit të Argjentinës që u anulua më pas.

Mascherano, i cili është trajneri i Argjentinës në Lojërat Olimpike, shpërtheu kur u pyet për situatën pas ndeshjes. Ai e përshkroi incidentin si “cirkun më të madh që kam parë ndonjëherë në jetën time”.

“Unë nuk kam një shpjegim për lojtarët,” vazhdoi ai në intervistën e tij pas ndeshjes. “Ata po rishikonin një lojë për një orë e njëzet minuta. Më lini të vazhdoj lojën, mos më ndaloni që të vazhdoj tre minuta pas një ore e gjysmë.

“Ndeshja u pezullua për arsye sigurie. Kur nuk kishim asnjë lajm, filluam të vëmë re disa gjëra. Nuk na pëlqen që të ndodhin gjëra të tilla. Nuk duam të jemi të favorizuar ose të tallur. Tani duhet të kalojmë këtë faqe dhe të kërkojmë dy fitoret që do të na duhen për të kaluar më tej.

“Ajo që ndodhi në fushë ishte një skandal. Duhet të përqendrohemi në punën tonë. Natyrisht është e ngatërruar, por tani duhet të shikojmë përpara, kjo ka përfunduar, ka përfunduar. Duhet të përqendrohemi në dy ndeshjet e ardhshme. Mbajmë zemërimin dhe ta përdorim në ndeshjet e ardhshme.”

Pas dyerve të mbyllura, lojtarët përfunduan tre minutat e fundit të ndeshjes ndërsa fitorja 2-1 e Marokut u konfirmua. Kishin kaluar më shumë se katër orë nga fillimi i ndeshjes deri te fishkëllima e fundit.