Njoftim i Interpolit për Radoiçiqin, rikthen misteri i urdhrit të arrestit për vrasjen e Ivanoviqit

Njoftim i Interpolit për Radoiçiqin, rikthen misteri i urdhrit të arrestit për vrasjen e Ivanoviqit

Emri i Milan Radoiçiqit, biznesmenit kontrovers kosovar dhe ish-nënkryetarit të Listës Serbe, ishte në listën e të kërkuarve të Interpolit për ngjarjet në Banjskë, së bashku me 19 emra të tjerë. Duke pasur parasysh se për Radoiçiqin tashmë ishte lëshuar një urdhër arresti në lidhje me rastin e vrasjes së politikanit Oliver Ivanoviq, i cili më pas u tërhoq në mënyrë magjike pa një shpjegim të qartë, është e justifikuar të pyesim se çfarë fati do ta përjetojë këtë fletarrest për Radoiçiqin.

Organizata ndërkombëtare policore Interpol ka lëshuar urdhër për Milan Radoiçiqin dhe 18 persona të tjerë për shkak të konfliktit të armatosur që ndodhi në Banjska më 24 shtator, për të cilin Radoiçiq përmes avokatit të tij publikisht mori përgjegjësinë. Më pas një polic i Kosovës u vra, një tjetër u plagos, ndërsa u vranë tre serbë, të cilët ishin në radhët e grupit të Radoiçiqit.

Përveç Radoiçiqit, në kërkim ishin edhe të dyshuar të tjerë– L.S., M.R., M.J., M.K., M.V., M.V., N.S., S.P., S.J., S.R., T.V., U.J., U. V. Gj., V.R., V.V., V.A., V.J., A.M. Sipas të njëjtave informacione, ata janë në kërkim pasi dyshohet se kanë kryer vepra penale, më saktë krime të rënda kundër forcave të sigurisë apo sigurisë së Kosovës, akte terroriste dhe Pastrim parash.

Ndonëse informacionet se Interpoli po kërkon Radoiçiqin pas konfliktit të ndodhur në veri të Kosovës, në pamje të parë mund të interpretohen si shembull pozitiv dhe hapi i parë në zbardhjen ligjore të kësaj ngjarjeje, është gjithnjë e më e sigurt. se situata është ndryshe. Fillimisht, siç ka shpjeguar më herët për portalin tonë avokati Denis Beqiriq, situatën e ndjeshme politike në vend, por edhe informacionet e paqarta për vetë fletë-arrestin dhe faktin se urdhri nuk duhet të veprohet menjëherë.

“Ajo që e komplikon edhe më shumë situatën juridikisht është fakti se Radoiçiq është duke u hetuar në Republikën e Serbisë dhe se ka mundësi që hetimi të zhvillohet në lidhje me të njëjtat ngjarje për të cilat kërkohet ekstradimi i tij, si dhe ai është nën ndalimin e udhëtimit.””, deklaroi Beqiriq më herët në një intervistë për portalin tonë, duke shtuar se, nëse i përmbahemi Kushtetutës, krimet e dyshuara janë kryer në territorin e Serbisë, kështu që juridiksioni i gjykatave vendore është i padiskutueshëm.

Misteri i urdhrit të arrestit për vrasjen e Ivanoviqit

Një situatë e ngjashme ndodhi kur Radoiçiq, së bashku me biznesmenin kosovar Zvonko Veselinoviç, dyshohej se ishin lider i një grupi të organizuar kriminal përgjegjës për vrasjen e Oliver Ivanoviqit para selisë së partisë së tij në veri të Kosovës në janar 2018.

Në nëntor të vitit 2018, policia e Kosovës ka kontrolluar lokalet ku jeton Radoiçiq, por në vend të këtij biznesmeni dhe politikani të rastit, siç raportojnë mediat kosovare, kanë gjetur 75 gramë kokainë. Në atë kohë, katër persona të dyshuar si të lidhur me vrasjen u arrestuan dhe Radoiçiq u përfol gjerësisht se fshihej në Serbinë qendrore. Mirëpo, në fillim të vitit 2021, Gjykata Themelore në Prishtinë, me kërkesë të Prokurorisë Speciale të Kosovës, në rrethana mjaft të çuditshme e tërheq urdhër arrestin për Radoiçiqin.

“Më 19 shkurt 2021, gjykata ka pranuar kërkesën për tërheqjen e urdhrit të arrestit nga Prokuroria Speciale (STK) e datës 19 shkurt 2021. vit, duke u bazuar në faktin se në bazë të të dhënave nga raporti i Policisë së Kosovës për përfshirjen e të dyshuarit Milan Radoiçiq në kryerjen e veprave të tjera penale dhe se nga momenti i lëshimit të urdhërarrestit të parë, i dyshuari nuk ka mundur të vihet para organeve të drejtësisë, përkatësisht Prokurorisë Speciale, për arsye teknike dhe taktike, hetim më të mirë të veprave penale, në kryerjen e të cilave dyshohet se ka qenë i përfshirë në to”, thuhet në vendim.

Kurse gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prishtinë, Valjon Kurtaj, në një prononcim për Kallxo ka konfirmuar se ky vendim është marrë me kërkesë të STK-së.

“STK-ja (Prokuroria Speciale e Kosovës) ka dorëzuar kërkesë për tërheqje të urdhër-arrestit dhe gjykata, duke vepruar sipas kërkesës së tij, e ka tërhequr urdhërin”, ka thënë për Kallxo, gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prishtinë, Valjon Kurtaj. Në pyetjen e kësaj medie se cila është arsyeja e paraqitjes së një kërkese të tillë në gjykatë, nga Prokuroria Speciale janë përgjigjur se është “çështje e brendshme dhe konfidenciale” dhe për këtë arsye nuk mund të komentojnë.

Lajmin për anulimin e këtij urdhri, duket se e ka pritur me gëzim edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili e ka parë si konfirmim të asaj që ai vetë kishte pohuar më parë, përkatësisht se Radoiçiq nuk ishte i lidhur me vrasjen e Ivanoviqit.

“Për më shumë se dy vjet, ju keni dëgjuar çdo ditë se si Milan Radoiçiq është një vrasës, dhe Vuçiq është një organizator i fshehur dhe çfarë do të bëjmë tani?”, pyeti presidenti në atë kohë. /Nova

Related Articles