Putin viziton Korenë e Veriut për herë të parë pas 20 vjetësh

Putin viziton Korenë e Veriut për herë të parë pas 20 vjetësh

Vladimir Putin do të udhëtojë në Korenë e Veriut për një vizitë dy-ditore duke filluar nga e marta, në udhëtimin e parë të presidentit rus në vend në më shumë se dy dekada.

Udhëtimi i Putinit, që tregon një shtrirjeje të thelluar të marrëdhënieve e që ka ngritur shqetësim të gjerë ndërkombëtar, është i rrallë jashtë shtetit për të, që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës në vitin 2022 dhe një moment kyç për presidentin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, i cili nuk ka pritur një lider tjetër botëror në Phenian në katër vitet e fundit.

Vizita e ndjekur nga afër pritet të çimentojë më tej një partneritet në rritje midis dy fuqive që bazohet në armiqësinë e tyre të përbashkët ndaj Perëndimit dhe nxitur nga nevoja e Putinit për mbështetje në luftën e tij të vazhdueshme kundër Ukrainës.

Pas vizitës së tij në Korenë e Veriut, Putin do të udhëtojë në Hanoi të mërkurën për një tjetër udhëtim dy-ditor, në një shfaqje të lidhjeve të Vietnamit të qeverisur nga komunistët me Rusinë që ka të ngjarë të rrahë Shtetet e Bashkuara.

“Udhëtimi i Putinit në Korenë e Veriut do të ketë një agjendë me plot ngjarje”, tha ndihmësi i tij Yuri Ushakov gjatë një konference për shtyp. Të dy krerët planifikojnë të nënshkruajnë një partneritet të ri strategjik, tha Ushakov, me ngjarjet kryesore të vizitës të planifikuar për të mërkurën.

Imazhet satelitore nga Planet Labs dhe Maxar Technologies tregojnë përgatitjet për një paradë të madhe në sheshin qendror të Phenianit. Një imazh tregon një tribunë që po ndërtohet në anën lindore të sheshit Kim Il Sung, vendi ku mbahen të gjitha paradat kryesore në Korenë e Veriut. Në një imazh të mëparshëm, të marrë më 5 qershor, koreano-veriorët mund të shihen duke praktikuar formacione marshimi, shkruan CNN, transmeton Gazeta Enigma.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby u tha gazetarëve të hënën se administrata e Biden nuk ishte “e shqetësuar për vetë udhëtimin”, por shtoi, “Ajo për të cilën jemi të shqetësuar është thellimi i marrëdhënieve midis këtyre dy vendeve”.

SHBA, Koreja e Jugut dhe vende të tjera e kanë akuzuar Korenë e Veriut se ka ofruar ndihmë të konsiderueshme ushtarake për përpjekjet luftarake të Rusisë në muajt e fundit, ndërsa vëzhguesit kanë ngritur shqetësime se Moska mund të jetë duke shkelur sanksionet ndërkombëtare për të ndihmuar në zhvillimin e programit të saj satelitor ushtarak nga Pheniani. Të dy vendet kanë mohuar eksportet e armëve të Koresë së Veriut.

Udhëtimi i Putinit vjen pas atij që Kim bëri shtatorin e kaluar, kur udhëheqësi i Koresë së Veriut udhëtoi me trenin e tij të blinduar për në rajonin e largët lindor të Rusisë, për një vizitë që përfshinte ndalesa në një fabrikë që prodhon avionë luftarakë dhe një objekt lëshimi raketash.

Kjo gjithashtu vjen pasi tensionet mbeten të larta në gadishullin Korean mes shqetësimeve të shtuara ndërkombëtare rreth synimeve të liderit të Koresë së Veriut, teksa ai shtoi gjuhën luftarake dhe hoqi një politikë të gjatë për të kërkuar ribashkim paqësor me Korenë e Jugut.

Në një artikull për gazetën Rodong Sinmun të botuar herët të martën me orën lokale për të përkuar me udhëtimin, Putin falënderoi Phenianin për shfaqjen e “mbështetjes së palëkundur” për luftën e Rusisë në Ukrainë dhe tha se të dy vendet ishin “gati për t’u përballur me ambicien e Perëndimit kolektiv. ”

Putini e vizitoi Korenë e Veriut për herë të fundit në vitin 2000, vitin e tij të parë si president, ku u takua me paraardhësin dhe babain e ndjerë të Kim, Kim Jong Il. /Gazeta Enigma

Related Articles