Rrëzimi i avionit në Kolumbi: Katër fëmijë gjenden të gjallë në Amazon pas 40 ditësh

Rrëzimi i avionit në Kolumbi: Katër fëmijë gjenden të gjallë në Amazon pas 40 ditësh

Katër fëmijë janë gjetur të gjallë pasi i mbijetuan një aksidenti avioni dhe kaluan javë të tëra duke u kujdesur për veten e tyre në xhunglën e Amazonës, në Kolumbi, raporton BBC News, transmeton Gazeta Enigma.

Presidenti i Kolumbisë tha se shpëtimi i vëllezërve e motrave, 13, nëntë, katër dhe një vjeç, ishte “një gëzim për të gjithë vendin”.

Nëna e fëmijëve dhe dy pilotët u vranë kur avioni i tyre i lehtë u rrëzua në xhungël më 1 maj.

Fëmijët e humbur u bënë fokusi i një operacioni të madh shpëtimi që përfshinte dhjetëra ushtarë dhe banorë vendas.

Presidenti Gustavo Petro tha se gjetja e grupit ishte një “ditë magjike”, duke shtuar: “Ata ishin vetëm, ata vetë arritën një shembull të mbijetesës totale që do të mbetet në histori.

Këta fëmijë janë sot fëmijët e paqes dhe fëmijët e Kolumbisë”.

Një video e shpërndarë nga ministria e mbrojtjes e Kolumbisë tregoi fëmijët duke u ngritur me një helikopter mbi pemët e larta të xhunglës.

Presidenti Petro, tha se vëllezërit e motrat po merrnin kujdes mjekësor dhe se ai kishte folur me gjyshin e tyre.

Fëmijët janë dërguar në kryeqytetin e vendit, Bogota, ku ambulancat i kanë dërguar në spital për trajtim të mëtejshëm mjekësor.

Avioni Cessna 206 me të cilin po udhëtonin fëmijët dhe nëna e tyre përpara përplasjes, po fluturonte nga Araracuara, në provincën Amazonas, për në San José del Guaviare, kur lëshoi ​​një alarm për shkak të dështimit të motorit.

Trupat e tre të rriturve u gjetën në vendin e përplasjes nga ushtria, por u duk se fëmijët kishin shpëtuar nga rrënojat dhe u endën në pyllin e shiut për të gjetur ndihmë.

Filloi një kërkim masiv dhe në maj, shpëtimtarët gjetën sendet e lëna pas nga fëmijët, duke përfshirë një shishe pijeje për një fëmijë, një palë gërshërë, një kravatë flokësh dhe një strehë të improvizuar.

U zbuluan gjithashtu gjurmë të vogla, të cilat i shtynë ekipet e kërkimit të besonin se fëmijët ishin ende gjallë në pyllin tropikal, i cili është shtëpia e jaguarëve, gjarpërinjve dhe grabitqarëve të tjerë.

Fëmijët i përkasin grupit indigjen Huitoto dhe anëtarët e komunitetit të tyre shpresonin që njohuritë e tyre për frutat dhe aftësitë e mbijetesës në xhungël do t’u jepnin atyre një shans më të mirë për të mbetur gjallë.

Njerëzit indigjenë iu bashkuan kërkimit dhe helikopterët transmetuan një mesazh nga gjyshja e fëmijëve, të regjistruar në gjuhën Huitoto, duke u kërkuar atyre të ndalonin lëvizjen për ta bërë më të lehtë gjetjen e tyre. /Gazeta Enigma

Related Articles