Shtëpia e Bardhë: SHBA nuk është e përfshirë në sulmin e Damaskut

Shtëpia e Bardhë: SHBA nuk është e përfshirë në sulmin e Damaskut

Administrata e presidentit Joe Biden përsëriti këtë të martë se nuk ishte e përfshirë në një sulm ajror të hënën në një konsullatë iraniane në Damask, Siri, që la të paktën 13 të vdekur.Irani dhe Siria akuzuan Izraelin si autor të sulmit, me Teheranin duke paralajmëruar për një “përgjigje serioze” dhe grupin e fuqishëm militant libanez Hezbollah të mbështetur nga Irani duke thënë se sulmi do të përballet me “ndëshkim dhe hakmarrje”. Irani tha gjithashtu se do t’i mbante Shtetet e Bashkuara “përgjegjëse” për shkak të mbështetjes së tij ndaj Izraelit.

Të hënën, zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Iranit Nasser Kanaani iu përgjigj sulmit, i cili i mori jetën një komandanti të lartë të Gardës Revolucionare Islamike, Mohammed Reza Zahedi.

“Irani ruan të drejtën për të marrë masa reciproke dhe do të vendosë llojin e përgjigjes dhe ndëshkimit kundër agresorit,” tha Kanaani.

Related Articles