Sinani: Policia serbe arrestoi edhe regjisorin e shfaqjes në Bujanoc

Sinani: Policia serbe arrestoi edhe regjisorin e shfaqjes në Bujanoc

Këshilltarja politike për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc në Qeverinë e Kosovës, Ardita Sinani ka reaguar pas lajmit për arrestimin e kreut të Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, Jetmir Ismaili, nga Policia e Serbisë.

Sinani tha se përpos kreut, policia serbe ka arrestuar edhe regjisorin e shfaqjes, Gani Veseli.

Të dy raportohet se janë arrestuar për shkak se kanë lejuar prezantimin në këtë shtëpi të kulturës, të një shfaqje teatrale e financuar nga institucionet e Kosovës.

Me veprime të tilla, Sinani tha se Serbia vazhdon ta theksojë se nuk duron asgjë që është shqiptare.

Postimi i plotë:

Situata gjithnjë ka qenë e qartë për ata që kanë dashur të shohin, por edhe nëse kanë injoruar realitetin, Serbia sërish na e thekson.

Imagjinoni, në shekullin XXI, vitin 2023, në kontinentin e Evropës, policia e Serbisë ka marrë në shtëpinë e tij në Nesalcë drejtorin e Shtëpisë së Kulturës, Jetmir Ismailin dhe regjisorin e shfaqjes, Gani Veseli.

Më e papranueshme se kjo është vetëm iluzioni i disave që besojnë se Serbia ka ndryshuar. Ajo është po ajo e njëjta që nuk duron asgjë shqiptare.

Related Articles