Papa emëron gruan e parë në një post të lartë të Vatikanit

Papa Françesku ka emëruar për herë të parë një grua në krye të divizionit administrativ të Vatikanit, tha Selia e…

Papa Françesku mban meshën tradicionale të së dielës nga ballkoni i spitalit

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku, mbajti meshën tradicionale të së dielës nga ballkoni i një spitali të Romës, ku…

Osmani letër Papa Françeskut: Lutemi me ju e për ju për shërimin tuaj të shpejtë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, i ka dërguar një letër urimi Papës Françesku, duke i dëshiruar shërim të shpejtë…

Vatikani urdhëroi sot gjykimin e 10 personave, përfshirë kardinalin

Një gjykatës i Vatikanit urdhëroi sot gjykimin e dhjetë personave, përfshirë një kardinal italian, për krime të pretenduara financiare, përfshirë…

Papa Françesku bën thirrje për dhënien fund të luftimeve në Izrael dhe Gaza

Papa Françesku bëri thirrje të dielën për t’i dhënë fund konfliktit në Izrael dhe Gaza, duke thënë se vdekjet e…