Talibanët: Nuk do të bashkëpunojmë me SHBA-në në luftën kundër ISIS-it

Talibanët thonë se nuk do të bashkëpunojnë me Shtetet e Bashkuara për të luftuar anëtarët e Shtetit Islamik (IS) dhe…

Talebanët nuk e përjashtojnë mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve

Gjatë kryengritjes së tyre dy-dekadëshe, talebanët sulmuan zgjedhjet demokratike, duke i përshkruar ato si jo-islamike dhe shpesh sulmonin punonjësit e…

Në “çerdhen” e talebanëve lulëzon një biznes

Marrja e pushtetit nga ana e talebanëve në Afganistan i ka sjellë shumicës së banorëve një lloj shoku, por jo…

Mediumi amerikan: SHBA do të kthejë në Kosovë për rishikim dy afganë, dyshohet se kanë lidhje me talibanët

Rreth 100 afganë të cilët janë evakuuar në SHBA dyshohen për lidhje të mundshme me talibanët ose grupet terroriste. Kështu…

Talebanët: Qeveria e ardhshme afgane do marrëdhënie të mira me ShBA-në

Talibanët do të shpallin së shpejti përbërjen që pritet të ketë qeveria e tyre, për të cilën thonë se do…

BE’ja lëshon deklaratën “brengosëse” ndaj talebanëve: Nuk i njohim ata

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen, ka folur lidhur me çështjen e Afganistanit. Pas marrjes së vendit nën…

Talebanët marrin mediat në dorë, largojnë prezantueset e lajmeve

Kanalet kryesore televizive të Afganistanit janë ende duke transmetuar program, por me disa dallime. Është vënë re që të gjitha…

Talebanët hyjnë në kryeqytetin afgan, diplomatët amerikanë evakuohen me helikopter

Kryengritësit talebanë hynë të dielën në kryeqytetin afgan, Kabul, tha një zyrtar i ministrisë së Brendshme, ndërsa Shtetet e Bashkuara…

Washington Post: ShBA-ja ka negociuar me talibanët për të parandaluar sulmet ndaj trupave amerikane

SHBA-ja po negocion me talibanët për të parandaluar që grupi të sulmojë trupat e tyre gjatë evakuimit të personelit amerikan…

Talebanët kanë filluar të hyjnë edhe në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul

Talebanët kanë filluar të hyjnë në Kabul, kanë thënë ministria e brendshme e Afganistanit dhe grupi i armatosur. Sipas Al…