“Vizitorja thyen skulpturën ikonike në vlerë prej 42 mijë dollarëve”

“Vizitorja thyen skulpturën ikonike në vlerë prej 42 mijë dollarëve”

Dashamirët e artit në Miami e panë tmerrin të enjten mbrëma, kur një koleksionist rrëzoi aksidentalisht në tokë një skulpturë në vlerë prej 42,000 dollarësh të artistit pop amerikan Jeff Koons.Ajo e kishte goditur me gisht, thanë dëshmitarët në ngjarje, shkruan BBC.

Statuja – një nga balonat ikonë të qenve të Koons – u thye në copa të vogla dhe u desh të fshihej në enët e pluhurit nga stafi i galerisë.

Aksidenti ndodhi gjatë natës ekskluzive të hapjes vetëm me VIP të Art Ëynëood, një panair arti bashkëkohor që mbahet çdo vit në Miami, Florida.

Artisti vendas Stephen Gamson tha për Miami Herald se po e admironte skulpturën, kur një “grua e moshuar” e goditi atë, duke e rrëzuar atë nga piedestali.

“Kur kjo gjë ra në tokë, ishte sikur një aksident automobilistik tërhiqte një turmë të madhe në autostradë”, i tha Gamson gazetës.

Për fat të mirë për gruan, dëmet e skulpturës mbulohen nga sigurimi, tha Benedicte Caluch, një këshilltar arti me galeritë e Arteve të Bukura Bel-Air që përfaqëson skulpturën.

Related Articles