Von der Leyen: BE-ja duhet të përgatitet që të rritet në mbi 30 anëtarë

Von der Leyen: BE-ja duhet të përgatitet që të rritet në mbi 30 anëtarë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të përgatitet që të rritet në më shumë se 30 anëtarë.Ajo tha se blloku prej 27 vendesh mund të funksionojë siç duhet edhe nëse fton anëtarë të rinj në vitet e ardhshme, raporton Aljazeera.com, transmeton Klankosova.tv

Presioni është rritur mbi bllokun pasi më shumë vende shikojnë drejt anëtarësimit në BE pasi ndikimi i Rusisë në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Serbi dhe Bosnje dhe Hercegovinë, ngre shqetësime.

Për Ukrainën, e cila ka kërkuar në mënyrë të përsëritur të bashkohet me bllokun, ajo tha se Kievi ka bërë “hapa të mëdhenj” drejt anëtarësimit që nga marrja e statusit të kandidatit në 2022, por duhet bërë më shumë.

Debati për rritjen e numrit të anëtarëve në bllok do të jetë në krye të agjendës së politikës së jashtme deri në fund të vitit.

Më parë, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se blloku duhej të ishte gati për të rritur numrin e tij deri në vitin 2030.

Por kjo datë u hodh poshtë nga ata që duan të rrisin bllokun, duke përfshirë Poloninë, vendet baltike dhe Austrinë, dhe ata më të kujdesshëm, përfshirë Holandën dhe Danimarkën. 

Related Articles