Vritet komandanti i Hamasit në një përleshje me forcat izraelite

Vritet komandanti i Hamasit në një përleshje me forcat izraelite

Hamasi tha se një nga komandantët e saj në Bregun Perëndimor të pushtuar u vra në një përleshje me forcat izraelite.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën vonë, Hamasi tha se Mohammed Jaber Abdo u vra së bashku me tre luftëtarë të tjerë në një fshat pranë Ramallah, ku ka selinë e Autoritetit Palestinez të mbështetur nga Perëndimi.

Një deklaratë e përbashkët e ushtrisë dhe policisë izraelite më herët të hënën tha se forcat e fshehta kishin gjurmuar një të dyshuar të kërkuar në një sulm në një vendbanim hebre aty pranë, raporton AP.

Dhuna është rritur në Bregun Perëndimor që nga fillimi i luftës në Gaza, e cila u ndez nga sulmi i Hamasit më 7 tetor në Izraelin jugor.

Mbi 530 palestinezë janë vrarë nga zjarri izraelit në Bregun Perëndimor që atëherë, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë. Shumica u vranë gjatë protestave të dhunshme ose bastisjeve izraelite të arrestimeve, të cilat shpesh shkaktojnë përleshje me armë.

Të hënën, Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi me shumicë dërrmuese një rezolutë të ShBA-së që mirëpret një propozim për një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit.

Lufta e Izraelit kundër Hamasit në Gaza ka vrarë më shumë se 36 mijë e 730 njerëz, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës, e cila nuk bën dallim midis luftëtarëve dhe civilëve në numërimin e saj.

Palestinezët po përballen me urinë e përhapur sepse lufta ka ndërprerë kryesisht rrjedhën e ushqimit, ilaçeve dhe furnizimeve të tjera.

Agjencitë e OKB-së thonë se mbi 1 milion në Gaza mund të përjetojnë nivelin më të lartë të urisë deri në mes të korrikut.

Related Articles