Chelsea fiton në fund ndaj Southamptonit, bëhet lider i Ligës Premier

Chelsea ka triumfuar në fund rezultat 3-1 në shtëpi ndaj Southamptonit në ndeshjen e vlefshme për javën e shtatë në Ligën Premier.

Ekipi i Thomas Tuchelit ka arritur t’i kthehet fitores në kampionat pas humbjes nga Manchester City, pasi ka triumfuar në shtëpi ndaj Southamptonit.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të vendasve, të cilët përveç rasteve arritën të shënojnë edhe dy gola, por vetëm njëri ishte i rregullt dhe u pranua. Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e nëntë me anë të  Trevoh Chalobah, i cili shënoi me kokë nga afërsia për 1-0.

Në pjesën e dytë, u zhvillua lojë më e barabartë, me Chelsean diçka më shumë nga rastet, por me mysafirët që gjeten golin të parët dhe Blutë që u rikthyen vetëm në fund duke shënuar dy herë.