Kabineti izraelit i luftës do të mblidhet për të vendosur në lidhje me Iranin

Kabineti izraelit i luftës do të mblidhet për të vendosur në lidhje me Iranin

Kabineti i luftës i Izraelit do të mblidhet sot në orën 14:00 me kohën lokale  për të diskutuar përgjigjen e saj ndaj sulmit të Iranit të shtunën mbrëma, ka thënë një zyrtar izraelit për CNN.

Një mbledhje disa orëshe e kabinetit të luftës përfundoi të dielën mbrëma pa një vendim se si të përgjigjet.

Kabineti është i vendosur të veprojë – por ende nuk ka vendosur për kohën dhe qëllimin.

Ministri izraelit i kabinetit të luftës Benny Gantz tha më parë se Izraeli “do të kërkojë një çmim nga Irani në një mënyrë dhe kohë që na përshtatet”.

Por presidenti izraelit Isaac Herzog i tha CNN se vendi nuk po kërkon luftë pas sulmit të Iranit dhe “duhet ekuilibër në këtë situatë”.

Një zyrtar izraelit i tha SHBA-së se nuk po kërkon të përshkallëzojë ndjeshëm përballjen me Iranin, kështu iu tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës Biden.

“Mendoj se Izraeli na e bëri të qartë se nuk po kërkojnë një përshkallëzim të rëndësishëm me Iranin. Kjo nuk është ajo që ata po kërkojnë. Ata po kërkojnë të mbrojnë veten dhe të mbrojnë veten”, tha zyrtari i lartë i administratës.

Related Articles