Dalin detaje të reja për Evan N’Dickan, mësohet arsyeja pse mbrojtësi ra në tokë

Dalin detaje të reja për Evan N’Dickan, mësohet arsyeja pse mbrojtësi ra në tokë

Evan Ndicka ngjalli frikë kur u rrëzua në fushë në ndeshjen mes Udineses dhe Romës e vlefshme për xhiron e 32-të të Serie A.

Mbrojtësi 24-vjeçar nga Bregu i Fildishtë ra përtokë përkundër se nuk kishte kontakt me askënd në minutën e 72-të në stadiumin Bluenergy në Udine, duke shkaktuar menjëherë shqetësim pasi loja u ndal. Ai u largua me barelë nga fusha dhe u dërgua në spital, ndërsa loja u pezullua përfundimisht.

Ndicka ndodhet në gjendje të qëndrueshme në spital dhe është vizituar nga skuadra e Romës.

Një foto e tij në pamje pozitive dha njëfarë sigurie, por shqetësimi është ende i lartë për 24-vjeçarin, i cili po mbahet për analiza të mëtejshme. Mbrojtësi nuk pësoi sulm në zemër, konfirmuan testet fillestare .

Faqja dy e gazetës së sotme të Gazzetta dello Sport detajon se si Ndicka mund të ketë pësuar frikën shëndetësore për shkak të një dueli në pjesën e parë të ndeshjes. Në minutën e 38- të , mbrojtësi i Romës është goditur në gjoks nga Lorenzo Lucca.

Kjo goditje mund të kishte shkaktuar një ngjeshje pulmonare, e cila nga ana e saj çoi në fibrilacione, duke e shkaktuar atë të ndjejë dhimbje gjoksi dhe kolaps më vonë në pjesën e dytë.

Në këtë fazë, është ende herët për të konfirmuar nëse është kështu apo jo, por është një nga teoritë.

Related Articles