Ndërpritet ndeshja Deçiq – Buduçnost, katër persona të plagosur dhe një i arrestuar (VIDEO)

Ndërpritet ndeshja Deçiq – Buduçnost, katër persona të plagosur dhe një i arrestuar  (VIDEO)

Ndeshja e xhiros së 23-të të Telekomit të Ligës së Parë Malazeze në Tuzi, ndërmjet Deçiqit dhe Buducnostit, është ndërprerë në minutën e 17-të për shkak të trazirave në tribunën lindore.

Sipas informacioneve jozyrtare nga portali RTCG, për shkak të ngjarjes policia ka arrestuar një person, ndërsa është në proces identifikimi i pjesëmarrësve të tjerë në trazira, përcjell Gazeta Enigma.

Tifozët e dy klubeve, të cilët ndodheshin në të njëjtën tribunë, po i gjuanin karriget njëri-tjetrit, gurët dhe disa pishtarë po fluturonin, ndaj arbitrit iu desh të ndalonte ndeshjen.

“Zyrtarët e Drejtorisë Policore kanë parandaluar një përleshje të tifozëve sot në ndeshjen e futbollit, e cila u luajt ndërmjet KF “Deçiq” dhe KF “Buduçnost” në stadiumin e Tuzit. Për momentin një person është sjellë në ambientet zyrtare, ndërsa po punohet për identifikimin e pjesëmarrësve të tjerë në trazira”, njofton Drejtoria e Policisë.

Ata thanë se ndërhyrja e shpejtë e policisë parandaloi konfliktin e mëtejshëm dhe tifozët mysafirë u larguan nga tribuna dhe u larguan nga ndeshja të shoqëruar nga policia.

Ndeshja u ndërpre me vendim të delegatëve të Federatës së Futbollit.

Drejtoria e Policisë ka njoftuar se katër persona kanë raportuar se kanë marrë ndihmë mjekësore për shkak të lëndimeve të marra gjatë incidentit, ndërsa Portali RTCG nga Instituti për Ndihmë Emergjente Mjekësore raporton se njësiti në Tuzi është kujdesur për tre të lënduar.

“Personi në fjalë është i vitit 1989 me lëndim në kokë, një tjetër 2000 me lëndim në dorë dhe një i mitur me lëndim në hundë i cili ka lajmëruar ambulancën ku iu është ofruar ndihma e nevojshme mjekësore”, kanë thënë nga ambulanca për portalin RTCG.

Pyetja është se si organizatori i ndeshjes ka lejuar që grupet e tifozëve të dy klubeve të jenë në të njëjtën tribunë, të ndarë vetëm me një gardh.

Në momentin e pushimit Buducnost ishte në epërsi 1:0, me autogolin e Adrian Rudoviqit në minutën e 3-të./Gazeta Enigma/