Rekordi i Yamal, kush janë 10 golashënuesit më të rinjë në histori të Evropianit

Rekordi i Yamal, kush janë 10 golashënuesit më të rinjë në histori të Evropianit

Lamine Yamal pa dyshim se ka qenë njëri ndër lojtarët më të komentuar dhe me performancë më të mirë në Kampionatin Evropian, Euro 2024.

Ndonëse i ri në moshë, ai gjatë këtij kompeticioni ka treguar mjaftueshëm pjekuri dhe profesionalizëm në fushë.

16-vjeqari dje shënoi kundër Francës në gjysmëfinale duke u bërë kështu golashënuesi më i ri në histori të Kampionatit Evropian.

Ai e theu një rekord që po qëndronte tash e 20 vjet.

Gazeta Enigma ju sjellë në kujtesë 10 golashënuesit më të rinjë në histori të këtij kompeticioni:

Patrick Kluivert – 19 vjeç e 353 ditë (1996)

Cristian Chivu – 19 vjeç e 238 ditë (2000)

Ferenc Bene – 19 vjeç e 183 ditë (1964)

Cristiano Ronaldo – 19 vjeç e 128 ditë (2004)

Arda Guler – 19 vjeç e 114 ditë (2024)

Dragan Stojkoviq – 19 vjeç e 108 ditë (1984)

Renato Sanches – 18 vjeç e 317 ditë

Ëayne Rooney – 18 vjeç e 237 ditë (2004)

Johan Vonlathen – 18 vjeç e 141 ditë

Lamine Yamal – 16 vjeç e 362 ditë (2024)

Related Articles