Sekuestrohen 1.4 ton heroinë me vlerë 45 milionë euro, kishte si destinacion Evropën Perëndimore

Sekuestrohen 1.4 ton heroinë me vlerë 45 milionë euro, kishte si destinacion Evropën Perëndimore

Në bashkëpunim me policinë në nëntë vende të tjera të BE, autoritetet rumune në Konstancë kapën një dërgesë masive të heroinës nga Irani që po drejtohej për në Evropën Perëndimore.

Organi i ndjekjes penale të krimit të organizuar, DIICOT, të enjten më 20 maj njoftoi kapjen në portin e Detit të Zi të Konstancës të një ngarkese prej 1.4 tonë heroinë.

Zyrtarët e quajtën transportimi i dytë më i madh i drogës në territorin e BE në vitet e fundit.

Ngarkesa ilegale u zbulua në 10 maj e fshehur në kontejnerë që transportonin materiale ndërtimi në një anije të ankoruar në Konstancë që po lundronte nga Irani në Rumani në disa vende të Evropës Perëndimore të paspecifikuara si destinacione.

Vendi ynë mbetet një pikë tranziti për sasi të tilla droge,” tha prokurorja Oana Patu nga portali rumun i lajmeve Hotneës.ro.

Policia rumune vlerësoi se ngarkesa kapte vlerën e 45 milionë euro.

Europol, administrata amerikane e zbatimit të drogës dhe agjencitë e zbatimit të ligjit nga Hungaria, Austria, Gjermania, Hollanda, Sllovakia, Sllovenia, Republika Çeke dhe Franca morën pjesë të gjithë në operacion, i cili përfshiu bastisje në tetë vende në Rumani dhe jashtë vendit dhe çoi në çmontimin e një sindikate të trafikut të drogës të përbërë nga shtetas rumunë dhe shtetas të huaj, shkruan oranews.

Numri i të dyshuarve të arrestuar nuk është zbuluar ende nga autoritetet rumune.

Related Articles