Spektakël me shtatë gola në derbin gjerman – Borussia Dortmund fiton nën regjinë e Haaland

Borussia Dortmund ka shënuar fitore si mysafir ndaj Bayer Leverkusen me rezultat 4-3 në kuadër të javës së katërt të Bundesligës.

Ndeshja nisi më mirë për ‘aspirinat’ që shënuan në minutën e nëntë me Florian Wirtz që u gjend mirë në zonë (1-0).

Shifrat u barazuan me Erling Haaland në minutën e 37-të, kur ai shënoi me kokë.

Patrik Schick ktheu epërsinë në minutën e 45-të pas një aksioni të bukur (2-1), rezultat që u mbyll pjesa e parë.

Julian Brandt barazoi shifrat në 2-2, ndërsa vetëm pas disa minutash Moussa Diaby shënoi për 3-2 në të mirë të vendasve.

Raphael Guerreiro në minutën e 71-të shënoi për 3-3, duke treguar se ndeshja do të ishte e fortë deri në fund.

Milionerëve tre pikë ia siguroi kush tjetër përveç Haaland që shënoi nga pika e bardhë për 4-3, duke e mposhtur Lukas Hradeckyn.

Me këtë fitore Borussia Dortmund mbetet në pjesën e epërsinë të renditjes me 9 pikë.