A duhet të vazhdojë dialogu Kosovë – Serbi, edhe pse kjo e fundit ende nuk u sanksionua nga BE

Në ditën kur u bënë një muaj që nga sulmi terrorist në Banjskë, kreu i ekzekutivit kosovar, Albin Kurti dha…

Nisin “qortimet” e ndërkombëtarëve për shkarkimin e ekipit menaxhues për Asociacionin, a gaboi Qeveria?

Zhurmë e debat shkaktoi në Kosovë, vendimi për shkarkimin e ekipit menaxhues për themelimin e Asociacionit nga ministri i Administratës…

Vuçiq: Termi “të zhdukurit me detyrim” nuk është juridik, dallon nga të zhdukurit me forcë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka lëshuar një koment për lidhur me Deklaratën për Personat e Zhdukur në Bruksel, e…

“Perëndimi e ka llastuar Serbinë”

Njohësi i sigurisë, Agim Musliu, ka thënë se Serbia gëzon një ekonomi të dobët por mbijeton vetëm falë mbështetjes perëndimore.…

Kurti shpalos ofertën që i bëri Vuçiqit në Ohër

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se gjatë bisedimeve që ka pasur në Ohër me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq,…

BE dhe ShBA kërkojnë zbatimin e marrëveshjes

Shefi i politikës së Jashtme të BE Josep Borrell, tha se zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, do të mbikëqyret nga një…

Përfundojnë takimet dypalëshe në Ohër

Takimet dypalëshe të zyrtarëve të BE-së me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Ohër…

Kurti takohet me Escobarin para se të shihet me Vuçiqin

Para takimit me Vuçiqin, kryeministri i vendit, Albin Kurti është takuar me emsarin e SHBA-ve për Ballkanin, Gabriel Escobar. Këtë…

Ja në ora sa pritet të fillojë takimi Kurti-Vuçiq në Ohër

Në Ohër të Maqedonisë së Veriut kanë filluar takimet dypalëshe midis përfaqësuesve të Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell e…

Borrell duket me disponim të mirë në takim me Vuçiqin

Ka nisur takimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq, me përfaqësuesin e lartë të BE-së të politikës së jashtme, Joseph Borrell,…