Liria, një ndeshje larg Superligës

Liria e Prizrenit është vetëm edhe një ndeshje larg rikthimit në elitën e futbollit të Kosovës.

Prizrenasit e fituan ndeshjen e parë të barazhit të Ligës së Parë ndaj Ulpianës me rezultatin, 3:1.

Ndeshja u zhvillua në stadiumin “18 Qershori” në Klinë dhe u dominua nga prizrenasit që nga fillimi e deri në fund të ballafaqimit.

Edmond Likaj u përkujdes për golin e parë në ndeshje, që në minutën e katërt.

Likaj shënoi nga afërsia me ndihmën e një devijimi nga një mbrojtës i Ulpianës.

Pas gjysmë ore lojë, Liria mendoi se fitoi penallti, por pas rishikimit të situatës në VAR, vendimi u tërhoq nga gjyqtari kryesor i ndeshjes.

Por në fundin e pjesës së parë, Liria shënoi tjetër gol.

Petrus Megameno me një gjuajtje të fuqishme me të majtën, realizoi gol të bukur për 2:0.

Ndërkohë për rezultatin 3:0 u përkujdes Diellor Beseni që realizoi nga një pozitë e vështirë në minutën e 52-të.

Ulpiana arriti vetëm ta ngushtojë rezultatin por pa e pasur forcën të kthehet në lojë deri në fund.

Gentian Emini shënoi nga afërsia në minutën e 88-të. Ishte edhe goli i fundit në këtë ballafaqim.

Liria dhe Ulpiana dolën nënkampione të grupeve të tyre në Ligën e Parë. Liria ishte e dyta në Grupin A, kurse Ulpiana e dyta në Grupin B.

Me këtë fitore, Liria tani synon të kthehet në elitën e futbollit të Kosovës pas një kohe të gjatë.

Për herë të fundit në Superligën e Kosovës, Liria garoi në edicionin 2018/19.

Vitin e kaluar nuk arriti sukses pasi u mposht nga Vushtrria pas penalltive, në barazhin e Ligës së Parë.

Nga tribunat të shtunën gjatë ditës në Klinë, të dyja skuadrat e patën përkrahjen e madhe të tifozëve.

Barazhi i Superligës së Kosovës luhet javën e ardhshme.

Në barazhin e Superligës së Kosovës, Liria do të luajë kundër skuadrës së tetë në renditjen e elitës së futbollit kosovar.

Aktualisht ajo pozitë mbahet nga Ferizaj që ka 38 pikë.