Rrëzohet një helikopter i ushtrisë ruse në Krime

Zëdhënësi i marinës ukrainase, Dmytro Pletenchuk, ka njoftuar se një helikopter i ushtrisë ruse Ka-27 është rrëzuar në Krimenë e…

‘Shkatërrim masiv’ në Khan Younis; shtëpitë vetëm me rrënoja dhe gurë

Në qytetin Khan Younis, shkatërrimi është masiv. Aljazeera raporton se kanë folur me njerëz dhe kanë  shkuar me ta në…

Bideni uron Fitër Bajramin, bashkëndjen me myslimanët në zonat e luftës

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, në llogarinë e tij në platformën X postoi një fotografi urimi për festën e Fitër…

Myslimanët falin namazin e Fitër Bajramit në Jerusalem

Myslimanët kanë falur namazin e Fitër Bajramit në Jerusalem për të shënuar fundin e muajit të agjërimit të Ramazanit. Qindra…

Rportohet për të paktën 10 të vrarë, përfshirë katër fëmijë, në një sulmi izraelit në Gaza

Është raportuar për një sulm izraelit në një shtëpi në zonën al-Zaëaida të kampit të refugjatëve Nuseirat. Raportohet se nga …

Zhvarrosen trupat e parë nga varrezat masive në spitalin Al-Shifa të Gazës

Punonjësit shëndetësorë në veri të Gazës kanë zhvarrosur kufomat e para nga varrezat masive në dhe rreth spitalit Al-Shifa, pasi…

Sekretari amerikan: Izraeli ende nuk ia ka thënë ShBA-së datën e operacionit në Rafah

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se Izraeli ende nuk i ka thënë ShBA-së datën e operacionit që është…

Historike: Bashkia me shumicë arbëreshe në Itali lëshon certifikatën e parë të lindjes në gjuhën shqipe

Bashkia Franscineto ka lëshuar certifikatën e parë të lindjes në gjuhën shqipe. Akti është firmosur nga kryebashkiaku, Angelo Catapano, raporton…

GjEDNj: Zvicra ka shkelur të drejtat e njeriut sa i përket çështjes së klimës

Një gjykatë ndërkombëtare në Francë vendosi të martën se dështimi i Zvicrës për të trajtuar në mënyrë adekuate krizën klimatike…

Postimi i Trump për eklipsin diellor bëhet viral

Dje mbarë bota ishte në pritje të eklipsit të diellit, por ata që jo të gjithë patën fatin që ta…