Detaje nga aktakuza e Trump: Mbante sekretet bërthamore dhe dokumentet e tjera në dush

Detaje nga aktakuza e Trump: Mbante sekretet bërthamore dhe dokumentet e tjera në dush

Ish-presidenti Donald Trump është akuzuar për keqpërdorim të qindra dokumenteve të klasifikuara, duke përfshirë sekretet bërthamore të SHBA-së dhe planet ushtarake, raporton BBC News, transmeton Gazeta Enigma.Aktakuza me 37 pika e akuzon atë për mbajtjen e dosjeve në pronën e tij në Florida, duke përfshirë në një sallë balluke dhe një dush, dhe gjithashtu akuzohet se ka gënjyer hetuesit.

Në aktakuzë pretendohet se ai më pas u përpoq të pengonte hetimin për trajtimin e dokumenteve.

Trump, i cili kandidon sërish për president në vitin 2024, mohon çdo keqbërje.

Por ekspertët ligjorë thonë se akuzat penale kundër zotit Trump mund të çojnë në burgim të konsiderueshëm nëse ai dënohet.

Aktakuza prej 49 faqesh përmban akuzat e para federale kundër një ish-presidenti të SHBA.

Dokumentet e klasifikuara që Trump ruante në kutitë e tij përmbanin informacione rreth:

Programet bërthamore të Shteteve të Bashkuara, aftësitë e mbrojtjes dhe armëve të Shteteve të Bashkuara dhe të vendeve të huaja, dobësitë e mundshme të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj ndaj sulmeve ushtarake dhe planet për hakmarrje të mundshme në përgjigje të një sulmi të huaj.  /Gazeta Enigma

Related Articles