Pavarësia e Amerikës, urimi i Abdixhikut: Zoti e bekoftë miqësinë në mes dy vendeve tona

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot festojnë Ditën e Pavarësisë.Me ç’rast përmes një postimi në Facebook, Kryetari i LDK-së, Lumir…

Dita e Pavarësisë, Amerika sot në festë

4 Korriku shënon 244-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së ShBA-së, andaj sot  amerikanët festojnë kudo.Deklarata e Pavarësisë është një dokument…

Presidentja Osmani falënderon ish-presidentin Clinton, në 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në emër të Kosovës ka falënderuar ish-kryeministrin e ShBA-së Bill Clinton, në 25 vjetorin e…

Ushtria serbe me Forcat e Armatosura të SHBA-së zhvillojnë stërvitje së bashku

Ushtria Serbe dhe Komanda Evropiane e Forcave të Armatosura të SHBA-së po zhvillojnë stërvitjen “Platinum Wolf 24”. Një stërvitje taktike…

Hovenier: Nuk mbështesim deklaratën e “Kuvendit gjithëserb”, nuk është qëndrim i ShBA-së

Jeffrey Hovenier, Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, ka thënë se nuk mbështesin deklaratën e “Kuvendit gjithëserb”, e cila u miratua…

Hovenier: Kosova të marrë parasysh shqetësimet tona, ajo mund të përparojë vetëm me përkrahjen e ShBA-ve

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier ka thënë se marrëdhëniet e Kosovës dhe aleatit të saj aktualisht janë duke…

Joseph: Qeveria ta dërgojë projekt-statutin e hartuar nga SHBA-ja në Kushtetuese

Eksperti nga Shkolla për Studime të Avancuara Ndërkombëtare pranë Universitetit Johns Hopkins, Edward P. Joseph tha se udhëheqësit e Kosovës…

Kirby: Nëse Hamasi bie dakord me marrëveshjen për fundin e luftës në Gaza, ShBA presin që edhe Izraeli ta pranojë

Një dakordim i mundshëm i Hamasit për marrëveshjen për t’i dhënë fund luftës në Gaza, ka bërë që ShBA të…

A mund të ndalohet Tik-Tok-u në SHBA?

Një gjykatë apeli në SHBA vendosi të martën një plan të shpejtë, për të shqyrtuar sfidat ligjore ndaj një ligji…

Kurti: BE-ja dhe SHBA-ja janë treguar të buta ndaj Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë treguar shumë të…