Escobar pritet nga Vuçiq në prag të takimit të Ohrit

Escobar pritet nga Vuçiq në prag të takimit të Ohrit

I Dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar, ka arritur në Beograd dhe ka zhvilluar takim me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, raporton Gazeta Enigma.Ky takim vjen vetëm një ditë pasi që vizitë atje ka zhvilluar I dërguari evropian, Miroslav Lajçak, si pjesë përgatitore për takimin midis Kosovës dhe Serbisë në Ohër më 18 mars, raporton N1.

Escobar pas takimit të 27 shkurtit midis kryeministrit Albin Kurti dhe Aleksandar Vuçiq kishte thënë se presin që të arrihet shpejt një marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Pas vizitës në Serbi, Escobar do të vjen edhe në Kosovë, derisa takimi në Ohër mbahet të shtunën.

Related Articles