Filmat që fituan disa nga çmimet më të rëndësishme në Oscars 2023

Filmat që fituan disa nga çmimet më të rëndësishme në Oscars 2023

“All Quiet on the Western Front” fiton Oscarin për filmin më të mirë ndërkombëtar. Është gjithashtu filmi i parë në gjuhën gjermane që është nominuar në kategorinë e filmit më të mirë, raporton Gazeta Enigma.Përshtatja e Edward Berger-it të romanit gjerman të Luftës së Parë Botërore u pastrua në BAFTA, duke përfshirë një fitore befasuese për filmin më të mirë. Ka qenë një udhëtim mjaft i madh për filmin, i cili u publikua nga Netflix në tetor me relativisht pak bujë, vetëm që ai të tingëllonte me votuesit e sezonit të çmimeve. Transmetuesi ka bërë një fushatë të madhe që atëherë.

“The Whale” fitoi çmimin e Akademisë për grimin dhe stilimin më të mirë të flokëve. Ylli Brendan Fraser jep një performancë të zhytur nën grim si një mësues i izoluar dhe i trashë në film.Filmi nuk ishte pa polemika, pasi një nga karakteristikat e tij më të diskutuara ishte kostumi i trashë që Fraser vesh për të portretizuar një personazh 600 kilogramësh.

Ndërsa disa kritikë e panë performancën shumë empatike, të tjerë thanë se filmi ishte fatfobik. Nga ana tjetër, Ruth Carter mori çmimin Oscar për dizajnin më të mirë të kostumeve për punën e saj në “Black Panther: Wakanda Forever”. Ndërsa pranoi çmimin, ajo falënderoi Akademinë “për njohjen e super heroit që është një grua e zezë”.

“Ajo duron. Ajo do. Ajo kapërcen. Ajo është çdo grua në këtë film. Ajo është nëna ime. Këtë javë Mabel Carter u bë një paraardhës”.

Ajo i bëri thirrje aktorit të ndjerë të “Black Panther”, Chadwick Boseman që “të lutemi të kujdeset për nënën”. Boseman vdiq në vitin 2020 pasi luftoi me kancerin e zorrës së trashë. Fitorja e Carter e vendos atë në shoqëri të nderuar. Vetëm katër fitues të tjerë të Oscar-it të Zi kanë fituar statuja të shumta në kategoritë konkurruese – Denzel Washington, mikseri i zërit Willie D.

Burton, mikseri i zërit Russell Williams II dhe Mahershala Ali. Ajo është gruaja e parë me ngjyrë që e ka arritur këtë sukses. Në vitin 2019, Carter u bë gruaja e parë me ngjyrë që fitoi në kategorinë e dizajnit më të mirë të kostumeve për punën e saj në filmin e parë “Black Panther”.

Filmi më i mirë i shkurtër i animuar

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse,” Charlie Mackesy and Matthew Freud

Filmi më i mirë dokumentar me metrazh të shkurtër

“The Elephant Whisperers,” Kartiki Gonsalves and Guneet Monga.

Related Articles