Filmat që fituan disa nga çmimet më të rëndësishme në Oscars 2023

“All Quiet on the Western Front” fiton Oscarin për filmin më të mirë ndërkombëtar. Është gjithashtu filmi i parë në…

1 vit nga shuplaka e famshme në Oscars, Chris Rock i përgjigjet publikisht Will dhe Jada Smith

Gati një vit pas shuplakës famëkeqe që Will Smith i dha Chris Rock në skenën e cmimeve Oscar, para gjithë…

Will Smith jep dorëheqja nga Akademia Oscars pasi goditi me shuplakë komedianin Chris Rock

Aktori amerikan, Will Smith, ka dhënë dorëheqje nga Akademia Oscars pasi goditi me shuplakë komedianin Chris Rock gjatë ceremonisë së…

Të enjten nis votimi për nominimet e filmave në Oscars, “Zgjoi” në garë

Aktorja kryesore e filmit të suksesshëm kosovar “Zgjoi”, Yllka Gashi, ka njoftuar se të enjten (nesër) fillon votimi i anëtarëve…

“Zgjoi” në listën e ngushtë të nominimeve për Oscars, reagon babai i Rita Orës

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit të martën (21 dhjetor) ka shpallur listën e ngushtë në 10 kategori për…

Kosova propozon filimin “Zgjoi” për Oscars 2022

Tri herë fituesi i Festivalit të Sundance ‘Zgjoi’, propozohet nga Kosova si kandidati i saj zyrtar për garën e Oscars.…

Filmi “Pa Vend” kandidon për “Oscar” evropian në Festivalin e Cannes

Synimi për arritje të reja të filmit të shkurtër që përfaqësoi Kosovën në Festivalin e sivjetmë të Cannes, “Pa Vend”,…

Shtyhet ceremonia e çmimeve ‘Oscars’

Ndarja e çmimeve ”Oscar” do të mbahet më 27 mars 2022, një muaj më vonë sesa ishte planifikuar, dhe do…

Masat mbrojtëse në ceremoninë e Oscars: Maskat do të kenë rol të rëndësishëm

Ceremonia e filmave Oscar këtë vit kanë zbuluar disa prej masave të sigurisë dhe protokolleve që do të jenë në…