Italia prekë finale pas penaltive, pret fituesin e nesërm Angli – Danimarkë në finale

Pas plotë 120 minutash takimi i parë gjysmëfinal mes Italisë dhe Spanjës është mbyllur pa fitues 1:1, për ta dërguar atë në dramën e ekzekutimi të penalltive dhe për të përcaktuar emrin e finalistit të parë në Euro 2020.

Me golin e shënuar në minutën 60 të takimit nga Chieza, dhe atë të barazimit në minutën 80’ nga Albvaro Morata, si dhe shumë raste të shpërdoruara nga të dy palët, drama sensacionale e gjysmëfinales së parë mes dy reprezentacioneve iberike që shtrihen përgjatë mesdheut, Italisë e Spanjës, është mbyllur me po atë rezultat, edhe pas vzhdimeve dy herë nga 15 minuta, për ta dërguar takimin në ekzekutimin e penalltive, të cilat në fund e përcaktuan finalistin e parë, Italinë.

Nesër në program është takimi tjetër gjysmëfinal mes Anglisë dhe Danimarkës, nga ku do të mësohet kundërshtari i Italisë në finale të EURO 2020.