Kjo është gjendja momentale në Veri të Kosovës

Kjo është gjendja momentale në Veri të Kosovës

Në veri të Kosovës, pas përleshjeve të djeshme mes policisë së Kosovës dhe qytetarëve, ku mbetën të lënduar disa dhjetëra në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, aktualisht është situatë e qetë.

Policia e Kosovës edhe sot në mëngjes ndodhet në objektet komunale. Diplomatët e huaj kërkuan dje që autoritetet kosovare të pezullojnë aksionin.

Dje në ndërtesat e komunës për disa orë kanë qenë edhe kryetarët e sapoemëruar.

Në vendkalimin kufitar në Jarinje nuk ka postblloqe, nga mëngjesi i sotëm nuk ka turmë apo vonesa, ndërsa qarkullimi i udhëtarëve dhe mallrave po zhvillohet pa probleme.

Sot do të mbahet seanca e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Serbisë, ku do të marrë pjesë edhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Related Articles