Manchester United parashikohet të ketë renditjen më të keqe në 34 vitet e fundit

Manchester United do të ketë përfundimin e tyre më të keq në 34 vjet, sipas parashikimeve të fundit të superkompjuterit.

Djajtë e Kuq mposhtën me vështirësi 2-1 Sheffield United të shtunën me Diogo Dalot që fitoi ndeshjen me një goditje të mrekullueshme në pjesën e dytë.

Megjithë fitoren, një super kompjuter i cili bëri që United të përfundonte në vendin e gjashtë pas raundit të fundit të ndeshjeve përpara pushimit ndërkombëtar, tani pret që ata të zbresin në vendin e nëntë.

Super kompjuteri i Bettingexpert, BETSiE, ka simuluar pjesën e mbetur të sezonit për 100,000 herë duke përdorur rezultatet nga sezonet e mëparshme, formën aktuale dhe xG.

Dhe kjo ka bërë që United të përfundojë në vendin e nëntë – një pikë prapa Chelseat dhe Brightonit.

United nuk e ka përfunduar sezonin aq ulët që nga viti 1989/90 kur u rendit në vendin e 13-të.
Skuadra e bëri fillimin më të keq të një sezoni pas shtatë ndeshjeve pas humbjeve ndaj Tottenham, Arsenal, Brighton dhe Crystal Palace.

Skuadra e Erik ten Hag është e teta pasi ka marrë tre pikë kundër Blades, por ende nuk ka mundur një ekip në gjysmën e lartë të tabelës.

Djajtë e Kuq pritet të pësojnë nëntë humbje të tjera vetëm në Ligën Premier dhe të humbasin katërshen e parë me 12 pikë.

Tottenham, Aston Villa dhe Brighton mund të përfundojnë në vendet e tjera evropiane, me Sheffield United, Luton dhe Bournemouth që vuajnë rënien nga kategoria.