Pandemia e Covid ka rritur rastet e diabetit të fëmijëve dhe adoleshentëve

Pandemia e Covid ka rritur rastet e diabetit të fëmijëve dhe adoleshentëve

Ka pasur një rritje të pazakontë të numrit të fëmijëve dhe adoleshentëve në mbarë botën të diagnostikuar me diabet të tipit 1 që nga Covid, thonë studiuesit, raporton BBCNews, transmeton Gazeta Enigma.

Një studim i ri në revistën JAMA Network Open, ka mbledhur të dhëna të disponueshme nga vende të ndryshme, përfshirë Britaninë e Madhe, për më shumë se 38,000 të rinj të diagnostikuar gjatë pandemisë.

Autorët e cilësojnë rritjen e rasteve të diabetit si “të konsiderueshme”.

Duhet më shumë punë për të kuptuar pse po ndodh rritja, thonë ata.

Një pjesë e rritjes mund t’i atribuohet rimbushjes – nga ngarkesat dhe vonesat kur shërbimet shëndetësore u mbyllën – por nuk shpjegon të gjitha rastet e reja të diagnostikuara, thonë shkencëtarët.

Para pandemisë, shkalla e incidencës së diabetit të tipit 1 në fëmijëri ishte tashmë në rritje – me rreth 3% në vit.

Studimi i fundit zbuloi se pati një rritje prej 14% të normës gjatë vitit të parë të pandemisë, krahasuar me kohën para Covid.

Në vitin e dytë të Covid-it, shkalla u rrit me rreth 27% në nivelet para pandemisë.

Studiuesit nga Universiteti i Torontos thonë se, pavarësisht nga shkaku, mund të nevojiten më shumë burime dhe mbështetje për numrin në rritje të fëmijëve dhe adoleshentëve të prekur nga diabeti i tipit 1.

Çfarë është diabeti i tipit 1?

Njerëzit me këtë gjendje duhet të monitorojnë nga afër nivelin e sheqerit në gjak dhe të marrin insulinë për ta kontrolluar atë, sepse trupi i tyre nuk mund ta bëjë këtë automatikisht.

Kjo është për shkak se qelizat që prodhojnë insulinë në pankreas shkatërrohen gabimisht nga sistemi imunitar i trupit.

Ndodh tek fëmijët dhe të rriturit, por shkaqet nuk dihen plotësisht dhe aktualisht nuk ka kurë.

Çfarë fshihet pas rritjes?

Ekspertët thonë se është e paqartë se çfarë ka shkaktuar rritjen e rasteve, por ka disa teori.

Një teori e tillë është se Covid mund të shkaktojë një reagim tek disa fëmijë që rrit rrezikun e diabetit. Por midis studimeve që kërkojnë këtë lloj reaksioni autoimun – ku trupi fillon të sulmojë disa nga qelizat e tij të shëndetshme – jo të gjithë kanë gjetur prova për të mbështetur këtë teori.

Një hipotezë tjetër është se ekspozimi ndaj disa mikrobeve në fëmijëri mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër një sërë kushtesh, përfshirë diabetin. Disa shkencëtarë besojnë se është e mundur që bllokimet dhe distancimi fizik gjatë Covid-it nënkuptoi që shumë fëmijë nuk u ekspozuan mjaftueshëm ndaj mikrobeve dhe humbën këtë mbrojtje shtesë.

Hilary Nathan, Drejtoreshë e Politikave në organizatën bamirëse për diabetin e tipit 1 JDRFUK, tha: “Ky hulumtim pasqyron një realitet që ndryshon jetën për kaq shumë familje këtu në MB”.

Ajo u bëri thirrje njerëzve që të kujdesen për simptomat e diabetit të tipit 1: lodhje, etje, nevojë për të shkuar në tualet për të urinuar më shpesh dhe humbje peshe ose dobësim në rritje – të njohura kolektivisht si katër Ts.

“Njohja e këtyre shenjave dhe marrja e një diagnoze të hershme dhe trajtimi i shpejtë mund të jetë shpëtimi”, tha ajo.

Dr. Faye Riley, nga Diabetes UK, tha: “Kërkimet në mbarë botën kanë identifikuar numër më të lartë se sa pritej të diagnozave të diabetit pas pandemisë Covid-19. Ky studim shton provat.

Studimet e ardhshme që shqyrtojnë tendencat afatgjata do të jenë të rëndësishme për të shkëputur ndikimin e pandemisë nga luhatjet natyrore në incidencën e tipit 1 me kalimin e kohës, si dhe për të përcaktuar gamën e faktorëve që mund të qëndrojnë pas çdo rritjeje të dukshme”. /Gazeta Enigma

Related Articles