Haxhiu për gjendjen në shëndetësi: Kurti të jap llogari për degradimin e shëndetësisë, për skandale e hajni

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, në seancën e sotme të Kuvendit ka adresuar kritika të shumta kundrejt kryeministrin=t Albin Kurti…

AAK: Shëndetësia në Kosovë, plagë e vjetër

Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka mbajtur një konferencë për media lidhur me gjendjen e shëndetësisë në…

“Mos të përdorin antibiotik”, mjekët me rekomandim për gripin sezonal te fëmijët në Kosovës

Shumë fëmijë këtyre ditëve kanë kërkuar ndihmë mjekësore si pasojë e gripit sezonal. Ata kryesisht ankojnë për ethe, temperaturë, skuqje…

​Hashani: Pediatria në QKMF-në e kryeqytetit brenda pak vitesh do të mbyllet

Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë që nga 1 marsi, pediatria do të funksionojë me vetëm një ndërrim…

Nis vaksinimi i vajzave kundër kancerit të qafës së mitrës

Për herë të parë në Kosovës ka filluar vaksinim i vajzave kundër kancerit të qafës së mitrës. Në një njoftim…

Spitali i Prizrenit bëhet me rezonancë magnetike, Vitia: Nga ky shërbim do të përfitojnë edhe qytetarët e Kukësit

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se Spitali i Prizrenit është bërë me rezonancë magnetike. Vitia tha…

Mjekët në QKUK i shpëtojnë jetën 1-vjeçarit, kishte përpirë një pjesë të lodrës dhe i ishte bllokuar frymëmarrja

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se i kanë shpëtuar jetën një një-vjeçari i cili kishte përpirë…

Dita kundër kancerit, IKSHPK: Kujdesi paliativ të jetë komponent thelbësore për sistemet shëndetësore

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në Ditën Botërore kundër Kancerit, ka theksuar se kujdesi paliativ duhet të aplikohet…

“Liria për shëndetin riprodhues nuk duhet kufizuar nga ndikimi i mentalitetit” – A është gati Kosova për këtë ligj?

Ka kaluar më shumë se një javë prej kur Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale ka miratuar raportin përfundimtar për…

Për herë të parë në QKUK vena e thellë e këmbës përdoret si arterie e barkut

Në Klinikën e Kirurgjisë Vaskulare, të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, për herë të parë në Kosovë, është kryer operacioni,…