Prishtinë: Sekuestrohen monedha 2 euroshe false në vlerë mbi 300 euro

Prishtinë: Sekuestrohen monedha 2 euroshe false në vlerë mbi 300 euro

Vazhdon të “lulëzojë” 2 euroshi fals në tregun kosovar, raporton Gazeta “Enigma”.Një zyrtar i Bankës Qendrore në Prishtinë, të martën ka raportuar se janë detektuar disa qindra euro të falsifikuara.

Burimet e Sinjalit brenda Prokurorisë bëjnë me dije se bëhet fjalë për një shumë mbi 300 euro, ku të gjitha prej tyre janë në monedhën metalike 2 euroshe.

“Paratë që dyshohet se janë të falsifikuara janë sekuestruar në cilësinë e provave materiale dhe me urdhër të prokurorit është iniciuar rasti ‘Falsifikim i parasë’”.

Kujtojmë se falsifikimi i parasë është vepër penale dhe sanksionohet sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës. /GAZETA ENIGMA/

Related Articles