Roma shënon fitore të madhe ndaj Milanit në ‘San Siro’

Roma shënon fitore të madhe ndaj Milanit në ‘San Siro’

Roma ka marr një fitore të madhe në udhëtim te Milani me rezultat 1-0 në kuadër të çerekfinales së parë në Ligën e Evropës.

Ndeshja ishte e bukur dhe me raste. Milani rrezikoi fillimisht me Tijjani Reijnders, por Mile Svilar ishte në vend.

Roma kishte rast të mirë me Stephan El Shaarawy, por edhe goditja e këtij të fundit u ndal nga Mike Maignan.

Goli erdhi në minutën e 17-të, kur Paulo Dybala harkoi bukur në zonë, ndërsa me kokë shënoi Gianluca Mancini për 1-0.

Milani tentoi të reagonte menjëherë, por një gjuajtje e bukur e Olivier Giroud u ndal nga portieri mysafir.

Edhe Roma kishte rast në minutën e 38-të, por El Shaarawy u ndal sërish nga Maignan.

Tijjani Reijnders kishte rastin e fundit në pjesën e parë, por Svilar sërish bëri pritje të bukur.

Në pjesën e dytë, duke parë rezultatin, Milani shtoi trysnin drejt mbrojtjes së Romës, e cila u mbajt shumë mirë.

Tijjani Reijnders kishte rast të mirë në minutën e 72-të, ndërsa tre minuta më pas Yacine Adli gjuajti bukur, por në të dyja rastet Svilas ishte në vend.

Më së afërti të shënonte ishte Olivier Giroud, i cili në minutën e 87-të, goditi shtyllën duke mos arritur të shënonte nga afër.

Deri në fund nuk kishte gola dhe Roma e Daniele de Rossit mori një fitore të madhe që e afron me gjysmëfinalen.

Related Articles