DASH me ultimatum: Bisedimet për dinarin duhet të vazhdojnë me urgjencë

Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) tha se bisedimet në Bruksel për Rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), që ndalon…

“Topi” tek Brukseli – A mund të zgjidhet çështja e dinarit serb me dialog?

Një tjetër tentativë për ndërmjetësim nga Brukseli për çështjen Kosovë – Serbi, në pikun e debateve mbi heqjen e dinarit…

Tahiri: Kurti e ka përgatitur elektoratin e vet me bindjet anti-amerikane

Kosova ka cenuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, thotë ish-kryenegociatorja Edita Tahiri. Sipas saj, asnjëherë Kosova nuk ka…

Publikohen dokumentet që Kurti ua dorëzoi ambasadorëve të QUINT-it

Kryeministri Albin Kurti në takimin e djeshëm me ambasadorët e QUINT-it, ku është diskutuar gjendja aktuale në vend, me theks…

Dialogu në udhëkryq: Pak takime, biseda maratonike, pa nënshkrime të marrëveshjeve

Ka mbi një dekadë që kur ka nisur procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.…

Qeveria mohon se do të ketë autonomi për serbët e Kosovës – Çka rrezikon të përmbajë Asociacioni i Komunave Serbe

Kompetencat që mund ti ketë Asociacioni i Komunave Serbe janë temë diskutimi tash e sa vjet në Kosovë. Por, kjo…

Kurti: Nëse s’ka dënime dhe sanksione ndaj Serbisë, s’ka dialog

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se nëse Serbia nuk dënohet apo nuk i vihen sanksione për sulmin terrorist të Banjskës…

Kjo është java “D” për Kosovën, thotë Osmani, flet edhe për zbatimin e aneksit të Ohrit

Kjo javë shihet si afati kur Kosova dhe Serbia duhet ta bëjnë hapin kyç në procesin e dialogut për normalizimin…

Midis tensioneve në veri – a ka kuptim vazhdimi i dialogut Kosovë – Serbi?

Kosova dhe Serbia kanë nisur bisedimet në vitin 2011, tre vjet pasi Kosova ka shpallur pavarësinë, shkruan Gazeta Enigma. Që…

Tensionet Kosovë – Serbi, ministrja gjermane Baerbock në Tiranë

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock do të udhëtojë sot drejt Tiranës, mes tensioneve në rritje Kosovë- Serbi. “Baerbock do…