Një tjetër tragjedi në xhirime të filmit, vdes aktori i njohur

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Hollywood. Vetëm disa ditë pas ngjarjes tragjike ku aktori Alec Baldwin qëlloi fatalisht duke…

Prodhimi i filmave për smartphone e ardhmja e kinemasë

“London Film Festival” kishte pjesëmarrje nga Britania, Spanja, Irani dhe Venezuela. Këto shtete u prezantuan me dokumentarë, trillerë dhe filma…

Hapet pavioni i Kosovës në festivalin e Kanës

Për të dhjetin vit me radhë Qendra Kinematografike e Kosovës vazhdon të jetë prezente në festivalin e Kanës me pavijon…

More Raça zgjidhet Kryetare e Këshillit Drejtues të QKK-së

Pas emërimit te antarëve të këshillit drejtues të Qendrës Kinematografike të Kosovës nga Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit z.…

Akademisë Evropiane të Filmit i shtohen edhe pesë filmbërës kosovarë

Regjisoret Antoneta Kastrati, Blerta Basholli, Norika Sefa, More Raça, dhe aktori e producenti Eshref Durmishi janë ftuar të bëhen pjesë…

Masat mbrojtëse në ceremoninë e Oscars: Maskat do të kenë rol të rëndësishëm

Ceremonia e filmave Oscar këtë vit kanë zbuluar disa prej masave të sigurisë dhe protokolleve që do të jenë në…

Tjetër transformim i pabesueshëm i Christian Bale

Aktori hollivudian, Christian Bale, është i njohur për transformimet e jashtëzakonshme, në mënyrë që t’iu përshtatet roleve filmike. 47-vjeçari ndodhet…