“Fuqia e zjarrit” do të përcaktojë fatin e luftës në Ukrainë

Lufta e Rusisë në Ukrainë ka hyrë në muajin e gjashtë, me humbje njerëzish dhe pajisjesh nga të dyja anët…

Nënshkruhet marrëveshja mes Ukrainës dhe Rusisë për grurin

Rusia dhe Ukraina kanë nënshkruar marrëveshjen për të lejuar Ukrainën të eksportojë grurin. “Një marrëveshje për të lejuar Ukrainën të…

BE-ja reagon ndaj njoftimit për hapjen e televizionit Russia Today në Serbi

Bashkimi Evropian pret që Serbia të përmbahet nga intensifikimi i marrëdhënieve me Rusinë, tha Komisioni Evropian për Radion Evropa e…

Çfarë ndodh nëse ndërpriten furnizimet me gazin rus në Gjermani?

Gjermania, ekonomia e katërt më e madhe në botë, po përgatitet për të gjithë skenarët, përfshirë edhe ndërprerjen e plotë…

Rusia ndalon përkohësisht gazin në Gjermani

Rusia njoftoi se do të ndalojë për dhjetë ditë dërgesat e gazit natyror në Gjermani – përmes tubacionit Rrjedha e…

Putin mbron pushtimin e Ukrainës dhe kritikon ashpër Perëndimin

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka akuzuar Perëndimin për arrogancë koloniale dhe ka thënë se sanksionet kundër shtetit të tij kanë…

Putin shfaqet i sëmurë në publik, dridhet në mënyrë të pakontrolluar

Shëndeti i presidentit rus Vladimir Putin është vënë sërish në qendër të diskutimeve. Në një dalje të fundit shefi i Kremlinit shihet…

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten…

Rusia e zemëruar kërcënon me sulm Finlandën dhe Suedinë

Vendimi i Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n ka nxitur tashmë disa paralajmërime hakmarrëse nga Rusia. Dmitry Polansky, zëvendësambasadori i…

Zelensky: Masakrat që Rusia po kryen në Ukrainë zhdukin dëshirën për negociata

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se Ukraina po humbet vullnetin për të negociuar me Rusinë, duke pasur parasysh mizoritë e kryera…