Hartmann: Bota serbe s’ka gjë tjetër veçse themele të përgjakshme, Rusia po e ndihmon siç bëri në rastin e Kosovës

Në seancën e tij më 27 prill, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara do të diskutojë Rezolutën e Srebrenicës…

Freedom House: Refuzimi i Serbisë për ta njohur Kosovën, sfidë e madhe në demokratizim

Pavarësisht një viti të turbullt për shoqërinë civile dhe qytetarët e Kosovës, pozita e këtij vendi në rrugën drejt demokratizimit…

Serbia nesër me mbledhje të jashtëzakonshme të qeverisë, Vuçiq shqyrton plan reagimi ndaj presionit për Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq nesër do të jetë pjesë e një mbledhjeje të jashtëzakonshme të Qeverisë së Serbisë, planifikuar të…

Osmani: E vërteta e Serbisë është djegia për së gjalli e fëmijëve të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se djegia e fëmijëve të Kosovës për së gjalli, është e vërteta e…

Kosova dhe Serbia me propozime “larg njëra-tjetrës” për çështjen e dinarit

Kosova dhe Serbia dje kanë përfunduar edhe një rund bisedimesh, pa arritur përparim për çështjen e dinarit serb, përdorimi i…

Çka përmban aneksi i Marrëveshjes së Ohrit midis Kosovës dhe Serbisë?

Është bërë një vit që nga arritja e Marrëveshjes së Ohrit, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.…

Kurti: Anëtarësimi në BE, zgjidhje për kërcënimet e Serbisë ndaj sigurisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Serbia po përpiqet të pengojë përparimin e rajonit në integrimin evropian, duke…

“The Times”: Ka dyshime se Serbia po përgatit një operacion tjetër ushtarak ndaj Kosovës

Tri ditë para sulmit në veri të Kosovës, nga i cili mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku, një ekspert për…

Deficiti tregtar vazhdon të mbetet i lartë, zvoglohet importi me Serbinë

Të dhënat nga Tregtia e Jashtme të Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për 9,9%…

Biznesmenët serbë ankohen për kushtet ekonomike në Kosovë, Qeveria paralajmëron vende pune

Derisa Qeveria e Kosovës paralajmëron vende të reja pune për pjesëtarët e komunitetit serb, investime në infrastrukturë dhe forma të tjera të…