Sot përfundon ultimatumi i SHBA-së dhe BE-së për Kosovën, paralajmërohen pasoja

Me pasoja afatgjata do të përballet Kosova nëse kryeministri Albin Kurti nuk e pranon propozimin ndërkombëtar për ta depërshkallëzuar situatën…

Tensionet në veri s’i pengojnë serbët e Kosovës dhe kosovarët të punojnë në harmoni mes vete

“Dialogu Kosovë-Serbi dhe as tensionet në Veri nuk kanë ndikuar asgjë në punën tonë, ne i kemi raportet e mira…

Vuçiq pas takimit me deputetin gjerman: Serbia mbetet e përkushtuar ndaj politikës së paqes dhe stabilitetit

Deputeti i Bundestagut gjerman Peter Beyer është pritur në një takim në Beograd nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq me të…

Escobari e Lajçaku vijnë në Kosovë e Serbi, synohet qetësimi i tensioneve në veri

Të dërguarit amerikan dhe evropian për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak pritet të qëndrojnë sot në Beograd dhe…

Osmani: Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë në Ballkan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në margjinat e samitit të dytë të Komunitetit Politik Evropian (EPC), ka thënë se Serbia…

Departamenti Amerikan i Shtetit: Veprimet në veri u bënë kundër këshillës tonë, do të kenë pasoja për raportet SHBA-Kosovë

Departamenti i Shtetit e ka publikuar tashmë në faqen zyrtare reagimin në lidhje me zhvillimet në veri të vendit, duke…

Konjufca: Për Serbinë, marrëveshja me Kosovën është zero

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se marrëveshja e Brukselit dhe ajo e Ohrit, për Serbinë është zero. Sipas…

Thirrja e Borrellit për Kosovën dhe Serbinë: Jepni fund tensioneve, deklaratave e sjelljeve provokuese

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, paralajmëroi Serbinë se aspiratat e saj euroatlantike nuk përkojnë me raportet që…

Senatorët amerikanë: Moszbatimi i marrëveshjes me Serbinë do të ketë pasoja në rrugën e Kosovës për BE dhe NATO

Senatorët amerikanë Chris Murphy dhe Gary Peters, zhvilluan një takim me gazetarët që u mbajt në Ambasadën e Shteteve të…

Gërvalla i bënë thirrje Serbisë që ta zbatoj marrëveshjen, Suedia po bisedon me anëtarët për aplikimin tonë

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, deklaroi se shpreson që Presidenca suedeze e Këshillit të Bashkimi Evropian të ketë…