Tuchel tregon se si Chelsea arriti ta shpartallonte Juventusin

Tuchel tregon se si Chelsea arriti ta shpartallonte Juventusin

Thomas Tuchel përshëndeti Chelsean për një ‘performancë të mahnitshme’ për të mposhtur Juventusin 4-0 në Ligën e Kampionëve.Biankonerët e kishin rezervuar tashmë vendin e tyre në raundin e 16-të, por kjo ishte një ndeshje kokë më kokë për kryesimin e grupit, i cili në teori duhet të sigurojë një barazim më të lehtë në nokaut.

Ndryshe nga humbja 1-0 në Torino, Chelsea dominoi nga fillimi në fund dhe bëri trazira me golat e Trevor Chalobah, Reece James, Callum Hudson-Odoi dhe Timo Werner.

“Ne donim të qëndronim të durueshëm, por në të njëjtën kohë të mos binim në gjumë. Ne donim të rrisnim ritmin dhe intensitetin. Është shumë e vështirë të krijosh dhe të shënosh, por ne krijuam kaq shumë. Një paraqitje fantastike dhe një rezultat fantastik”, deklaroi Tuchel për BT Sport, transmeton Gazeta Engima.

Trajneri që fitoi Ligën e Kampionëve në edicionin e kaluar u pyet se çfarë kishte ndryshuar kaq shumë nga vetëm disa javë më parë?

“Ne ishim më të mprehtë se në Torino, morëm më shumë rreziqe, diçka që na mungonte në Torino. Me kontroll ju nuk mund t’i lëndoni ata – ju duhet të depërtoni me vrapime të shpejta me dhe pa top. Ne ishim shumë të mirë dhe shënuam gola të bukur”.

“Ndihem shumë i vetëdijshëm se ne bëjmë punën e padukshme dhe kur duhet të mbrohemi, ne vërtet mbrohemi dhe gërmojmë thellë për të dalë përpara”, shtoi më tej Tuchel. Gazeta “Enigma”.

Related Articles