Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në një rast që tmerroi Francën .

Njëra, një vajzë 13-vjeçare në atë kohë, u dënua për akuza të rreme. Pesë të tjerë, të cilët kishin qenë nga mosha 14 deri në 15 vjeç, u shpallën fajtorë për komplot kriminal me qëllim për të shkaktuar dhunë.

Paty, një mësues historie 47-vjeçare, u godit me thikë dhe më pas iu pre koka pranë shkollës së tij të mesme në periferi të Parisit në Conflans-Sainte-Honorine, nga Abdoullakh Anzorov, një 18-vjeçar i radikalizuar që mbërriti në Francë në moshën 6-vjeçare dhe kishin marrë azil.

Anzorov, i cili më vonë u qëllua për vdekje në vendngjarje nga policia, vrau Paty pasi u përhapën mesazhe në mediat sociale se mësuesi kishte treguar karikaturat e profetit Muhamed në klasën e tij nga revista satirike Charlie Hebdo.

Paty e kishte përdorur revistën si pjesë e një klase etike për të diskutuar ligjet e lirisë së fjalës në Francë. Javë para klasës, Charlie Hebdo i kishte ribotuar karikaturat. Revista kishte publikuar për herë të parë imazhet në vitin 2012. Në vitin 2015, persona të armatosur të radikalizuar sulmuan zyrën e saj në Paris, duke vrarë 11 persona brenda dhe një oficer policie jashtë, në sulme të koordinuara terroriste që rezultuan gjithashtu në vrasjen e një oficeri të dytë policie dhe vrasjen e katër pengjeve në një supermarket.

Pesë nga adoleshentët në gjyq, të cilët ishin midis 14 dhe 15 vjeç në kohën e vrasjes së Paty, u shpallën fajtorë për komplot kriminal me qëllim për të shkaktuar dhunë.

Ata u shpallën fajtorë se ndihmuan t’i tregonte Patit Anzorovit kur ai pyeti se kush ishte mësuesi. Ata thanë se kurrë nuk e kishin menduar se kjo do të çonte në vrasjen e tij. Katër janë dënuar me kusht.

Njëri prej tyre, i cili fillimisht i kishte treguar Anzorovit se kush ishte Paty, u dënua me gjashtë muaj burg, i cili do të mund të shërbente nën mbikëqyrje elektronike.

Të dënuarve me kusht iu kërkua të qëndronin në shkollë ose në punë gjatë kohëzgjatjes së afateve të tyre të pezulluara me kontrolle të rregullta mjekësore. Ata u larguan nga salla e gjyqit pa folur.

Adoleshentët u gjykuan me dyer të mbyllura në gjykatën për të mitur, pa praninë e mediave.

Tetë të rritur do të përballen me një gjyq të ndryshëm vitin e ardhshëm në një gjykatë penale të posaçme për këtë çështje, përfshirë babanë e vajzës 13-vjeçare, i cili akuzohet se ka postuar video në rrjetet sociale që bën thirrje për mobilizim kundër mësueses, si dhe një aktivisti i cili akuzohet se e ka ndihmuar në shpërndarjen e mesazheve me emrin Paty.

/Euronews Albania/

Related Articles